Tansiyonunuzu Düşürmek için Kilo Verin

Tansiyonunuzu Düşürmek için Kilo Verin
Uzmanlar, normal kilo vermenin bile, yüksek tansiyonu kontrol eden ACE enziminin işlevini azaltıp, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayabildiğini belirtiyor.

Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi’nde, yüksek tansiyonun yağ dokularındaki enzim ve hormonlar tarafından kontrol edilebildiği olasılığı göz önüne alınarak, şeker hastası olmayan şişman 16 kişi üzerinde araştırma yapıldı.

Yüksek kalori kısıtlaması yerine, normal diyet uygulanan deneklerin 5 hafta içinde, fazla kilolarının yüzde 5 ila 10’unu kaybettikleri, deneklerde ACE aktivitesinin ise ortalama yüzde 18 azaldığı gözlendi.

Hala şişman sayılabilen bazı deneklerde de yüksek tansiyonu kontrol eden angiotensin-converting enzym (ACE) aktivitesinin önlenebildiği belirlendi.

Yüksek tansiyonu bulunan hastalar, ACE önleyici ilaçlar kullanarak, kalp, inme ve şeker hastalığı ile ilgili böbrek rahatsızlıkları riskini azaltabiliyor.

Yeni araştırmada, şişmanlarda yüksek tansiyonun, hormonal ve enzimile ilgili değişimden kaynaklandığının saptandığı bildirildi.

Daha sonraki araştırmalarda, kilo vermenin, ACE önleyici yüksek tansiyon ilaçları kadar etkili olup olmadığı gözlenecek.

Araştırma raporu, Journal Obesity Research adlı dergide yer aldı.

 
. ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla kiloların verilmesiyle yüksek tansiyonun önlenebildiği saptandı. . .

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.