TATLANDIRICILAR VE ZAYIFLAMA

TATLANDIRICILAR VE ZAYIFLAMA
Tatlandırıcı kullanımının artması geçmişte suni şekerin sağlığa zararlı olabileceği yönünde ortaya atılan iddiaları yeniden gündeme getirdi. Geçmişte sağlığa zararlı oldukları iddia edilen tatlandırıcıların ne kadar güvenilir olduğu ve kilo vermeyi ne kadar destekleyebileceği ise hâlâ merak konusu. Bu alışkanlık söz konusu olduğunda dikkati çeken nokta ise günümüzde sakarin ve benzeri maddeler içeren bu tatlandırıcıları diyabet hastalarından çok zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyenlerin kullanması. Time dergisinin görüşüne yer verdiği sağlık uzmanı Michael Jacobson a göre tatlandırıcılar çok zararlı değil, ancak çok yararlı olmadıkları da ortada.

Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak, her geçen gün biraz daha sıkça etrafımızda gördüğümüz bir alışkanlık haline geldi

Bu konuda bir yazı yayımlayan Time dergisi, ABD deki Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi nin yöneticisi Michael Jacobson un görüşlerine yer veriyor. Jacobson, Yapay şeker çok kötü bir şey değil, ancak sağlığınız için süper bir şey olduğu da söylenemez diyor.

Başdüşman olmasa da çok yararlı değiller Geçmişte, Sweet n Low marka tatlandırıcılarda kullanılan sakarinin maymun ve farelerde kanser riskini arttırdığı, NutraSweet in maddesi olan aspartame ın başağrısı ve migrene neden olduğu iddia edilmişti. 1960 ve 1970 lerde ortaya atılan bu iddia sonucunda Sweet n Low adını taşıyan tatlandırıcıların üzerinde 2000 yılına kadar sağlığa zararlı olabileceği yolunda uyarı bulundurulmuştu. Sonrasında bu uyarı kaldırılmıştı. Splenda adıyla piyasaya sürülen, suklarozdan üretilen yapay şekerler ise uyarısız satılan tatlandırıcılar arasındaydı.

Jacobson, tatlandırıcıların yüzde yüz sağlıklı olup olmadıkları konusunda da yüzde yüz zararlı oldukları konusunda da ellerinde çok kesin bir veri olmadığına dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:

Ancak elimizdeki verilere göre bence sakarin konusundaki ciddi şüpheler hâlâ geçerli, aspartame sanıyorum zararsız ve suklarozun zararsız olduğundan eminim. Uzun lafın kısası, tatlandırıcılar başdüşmanınız olmasa da çok yararlı bir şey değil.

Kendinizi kandırmayın

Jacobson un asıl uyarısı zayıflayacağım diye yapay şeker alanlara yönelik. Jacobson, insanların tatlandırıcıyla tatlı yapıp içine yağ koymalarının kaloriyi fazla düşürmediğine ya da büyük bir hamburger yerken yanındaki kolayı diet içmelerinin vücuda giren kalori miktarını çok az düşürdüğüne dikkat çekiyor. Bu nedenle de kimsenin pasta yerken yanında içine tatlandırıcı atılmış kahve içerek kendisini kandırmamasını istiyor.

Pastadan aldığınız ya da hamburgerden aldığınız kalori ve yağ miktarının yanında bir-iki kaşık şeker yerine tatlandırıcı koyarak kıstığınız kalori miktarı gülünecek derecede az ve yararsız diyen Jacobson a göre zararı kanıtlanmamış olsa da diyabet hastası olmayan ya da gerçekten bilinçli bir diyet uygulamayanların tatlandırıcı kullanması çok anlamlı değil.

Kaynak: habersaglik.com

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.