Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı

Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı
Amerika Birleşik Devletleri’nde yakın zamanda yapılan araştırma, bir yılda yaklaşık 29.000 kişinin bu hastalık nedeniyle öldüğünü ortaya çıkardı. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır.
Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 220.000 yeni olguya prostat kanseri tanısı konmakta.
Prostat, kestane boyut ve şekillerinde bir salgı bezidir. Bu kanser türü yavaş ilerlemekle birlikte, ölümcül olabilmekte
Prostat kanseri erkekler arasında en sık karşılaşılan kanserden biridir.
Amerika Kanser Araştırma Birliği hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamakta;
– Bol bol taze meyve ve sebze tüketilmesini,
– Özellikle yağlı kırmızı etten uzak durulmasını önermektedir.

Özellikle domates, kırmızı greyfurt ve karpuz, içerdikleri kanser savaşçısı maddeler olan Likopenler sayesinde prostat kanserine karşı koruyucudur. Yapılan bir araştırma haftada 10 veya daha fazla domates veya domates türevli gıda alan kişilerde de, haftada ortalama 1,5 kez alanlara göre prostat kanseri riskinin %35 azaldığını da rapor etmiştir. Bu maddenin DNA hasarını önlemekte etkili antioksidan özelliği gösterdiği ve prostat kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.
Antioksidan etkili vitaminlerin de aynı etkiyi gösterip göstermediği araştırma konusudur. Yapılan yeni çalışmalarda günde 50 mg (400 IU) E vitamini almanın kanser riskini azalttığı belirlenmiştir. Selenyumun da hastalığa yakalanma olasılığınızı azatlığı yönünde çalışmalar mevcuttur. Bununla birlikte, A vitaminin içeren maddelerin Prostat kanseri riskini arttırmaktadır.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.