Tereyağı itibarını geri aldı

Tereyağı itibarını geri aldı

Alberta Üniversitesi’nde görevli Profesör Spencer Proctor ve asistanı Flora Wang tarafından yapılan araştırmada, 16 hafta boyunca deney farelerine tereyağı ve inek etinde bolca bulunan vaksenik asit bakımından zenginleştirilmiş bir diyet uygulandı.
Kanadalı bilim adamları, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu öne sürülen tereyağını temize çıkardı. Araştırmanın bizi en çok sevindiren sonuçlarından biri de metabolizmada hasara neden olan silomikronların oluşmasının bu yolla yavaşlatılabileceğini keşfetmemiz oldu. Yeni bir araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tereyağı ve sığır eti kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürüyor, şeker hastalığı ve obeziteyi tedaviye yardımcı oluyor.
Deneylerde vaksenik asidin vücutta kolesterol başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olan şilomikronların oluşmasını yavaşlattığı gözlemlenirken, deney sonunda kötü kolesterol olarak bilinen LDL başta olmak üzere, toplam kolesterol ve trigliseritte düşüş görüldü.

Flora Wang, “Tereyağı, sığır eti ve türevlerinde vaksenik asid oranı en az yüzde 70’tir
Bugüne kadar zararlı etkilerinden korkulan doğal yağlar, aslında sağlık için faydalı. Tereyağı ve sığır etinin kalp krizi riskini düşürmesi, şeker hastalığı ve obezite tedavisine yardımcı olması ve kolestrole iyi gelmesi, artık bir gerçek” dedi.

Bir önceki yazımız olan Obezite, bunamaya neden oluyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.