Testis Muayenesi

Testis Muayenesi
Testisler tek tek muayene edilmelidir. Testisi elinize alıp başparmağınızla yüzük parmağınız arasında yuvarlayın. Testis kanserine yaşlı erkeklerden çok genç erkeklerde rastlandığı gibi, bu kendini muayene lise yaşlarında başlamalıdır.

Bir incelemeyi duştan veya ilik bir banyodan sonra, skrotumun (torbanın) derisi gevşek ve rahatken yapmak gerekir. Kadınların kendi göğüslerini incelemeleri gibi, testislerin kendiniz tarafından incelenmesi de önemli ve kolaydır ve hayat kurtarabilir. Testis kanseri potansiyel bir katildir,ama erken yakalandığında genellikle iyileştirilebilir.

Bir iki dakikalık basit bir muayene testislerdeki bir oluşumu ilk safhalarında belirleyebilir
Bunu yaparken, testisin üzerinde yumru olup olmadığına bakın. Ayrıca, testisin bir önceki muayeneye göre kıyasla,büyümüş, sertleşmiş veya başka türlü değişmiş olup olmadığına dikkat edin. (Testisin üzerine doğru hissedilen küçük katı kısım testisin normal bir bölümüdür; testisin tepesinden yukarı uzanan boru da anormal bir oluşum değil, testisle skrotumun normal bir parçasıdır.)

Testisin üzerinde bir yumru veya içinde bir değişiklik hissederseniz, bunun mutlaka kanser olması gerekmez. Ama ne olduğunu anlamak için hemen doktorunuzu ziyaret edin.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.