Tip1 diyabet, oluşumu ve önlenmesi

Tip1 diyabet, oluşumu ve önlenmesi
Kafkas ırkında diğer ırklara göre daha fazla görülür. En çok buluğ çağında, kızlarda 10-12, erkeklerde 12-14 yaşlarında görülür.
Tip 1 diyabet, pankreasta insülin üreten beta hücrelerinin zarar görmesiyle oluşur.
Tip1 diyabetin önlenmesi
Üç temel beslenme hedefi ve bazı temel besinsel tamamlayıcılar, tip 1 diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Kan şekeri kontrolünü sağlamak için günlük insülin enjeksiyonları gerektirir

– Hayatın ilk dönemlerinde düzgün beslenme
– Nitrat alımının azaltılması
– Yiyecek alerjilerinin önlenmesi
Nitrat alımının azaltılması
Birçok sebzede özellikle ıspanak, lahana ve kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı çok faydalı sebzelerde bulunan nitratlar, yiyeceklerde bulunan C vitamini ve flavonoidler gibi koruyucu antioksidanlar nedeniyle zarar verici nitrosaminler oluşturmazlar.

Nitrat alımını azaltmanız; içme suyunuzda nitrat olmadığından emin olmanız ve tütsülenmiş ve işlenmiş etlerden kaçınmanız anlamına gelmektedir. Bu şekilde nitrat alımı, kanser riskinin (özellikle lösemi, lenfoma ve beyin kanseri gibi çocukluk dönemi kanseri) artışıyla da ilişkilidir. Bundan dolayı hamile kadınların içtikleri suya dikkat etmeleri ve işlenmiş et yememeleri çok önemlidir.
Alerjilerinin önlenmesi
Yiyecek alerjileri, bağırsağın bağışıklık fonksiyonlarında rahatsızlıklara yol açan temel faktördür ve beta hücreleri ile karşı reaksiyona giren antikorların gelişimine katkıda bulunabilirler. Bunu önlemek için alerjenleri beslenmenizden çıkartmanız gerekmektedir. Özellikle de süt ürünleri ve buğday.
Bir önceki Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı başlıklı konumuzda DNA hasarı, kanser savaşçısı ve mesane kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.