Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içine doğru büyümesi sonucu ortaya çıkıyor.
Birçok insanın başına gelen ve göz ardı edilen bir sorun olan tırnak batması hakkında Dermatoloji Uzmanı Serpil Özyılmaz önemli bilgiler veriyor.
Tırnak batması herkeste görülebiliyor
Tırnak batmasının kadın ve erkek ayırmadan günümüzde oldukça sık görülen bir sorun olduğunu belirten Özyılmaz, ayak sağlığı, yürümeyi etkilediğinden günlük aktiviteler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanıyor, dedi.
Uzmanlar, yanlış ayakkabı seçimi tırnak batmasına sebep olduğunu ve ihmal edildiğinde ayak parmaklarında meydana gelen yaranın da iltihaplanarak çeşitli sağlık sorunlarına ve enfeksiyonlara neden olduğunu belirtiyor. Sıklıkla ayak başparmağında meydana geliyor

Tırnak batması, ayak parmağının, genellikle de başparmağın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana geliyor. Tırnak batması, şiddetli ağrı ve yaranın iltihaplanmasına yol açıyor.
Tırnak batmasına sebep olan faktörler
– Ayak tırnaklarını birbiri üstüne bindiren ayakkabılar giymek
– Ayak tırnakların çok kısa kesmek ya da düz kesmemek
– Ayak tırnağında zedelenme
– Normalin dışında kıvrık ayak tırnakları
– Ayak tırnaklarının kalınlaşması
Tırnak batmasının bulguları

– Tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve hassasiyet
– Ayak tırnağının etrafında kızarıklık
– Tırnağın etrafında şişme
– Ayak tırnağının etrafındaki dokuda enfeksiyon
Ayak sağlığınıza önem verin
Ayak sağlığının kişinin sosyal yaşamını da etkilediğini belirten Dr. Serpil Özyılmaz, ayak bakımına ve sağlığına önem verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi ve ayak sağlığı için bir takım önerilerde bulundu:
– Tırnakları küt kesin. Ayak parmağınızın ön kenarına uydurmak için tırnaklarınızı yuvarlatmayın. Ayaklarınızda dolaşım problemi varsa, her üç ayda bir tırnaklarınızı, profesyonel olarak bakımını yaptırmak için, bir podiyatriste gösterin.
– Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarını ayak parmaklarınızla bir boyda olacak şekilde kesin. Eğer ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, ayakkabıların ayak parmaklarına yaptığı baskı, tırnakların yumuşak doku içine girmesine neden olabilir.
– Ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarına aşırı derecede baskı yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnakların çevredeki dokulara girmesine neden olabilir. Eğer ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Tercihen ayak problemleri olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükkânlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye özen gösterin.
– Koruyucu ayak malzemeleri kullanın.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: trnak batmas tedavisi, ayak pamak tırnaklarında iltihaplanma, barmagin etin icine girmesi, etin icine tirnak batmasi, tırnağın etın icine doğru büyümesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.