Tırnaklar neden kırılır?

Tırnaklar neden kırılır?
Protein yapıda olan tırnaklar birer canlıdır ve sağlıklı olmaları içinde bizlere ihtiyaçları vardır. Kırılmış tırnaklar estetik anlamda kötü bir görünüm sağladıkları için istenmeyen ve can sıkıcı bir durum olmaktadır. Ancak tırnak kırılmalarının estetik bozukluk olarak görülmesinden ziyade sağlık sorunu olup olmadığı konusunda endişe edilmelidir.
Tırnaklar beslenmeye, nemlenmeye ve bakıma ihtiyaç duyduklarından dolayı estetik görünümden ziyade sağlık için tırnaklara gerektiği özen gösterilmelidir.
Bilhassa bayanların titizlikle baktığı ve koruduğu tırnaklar, zaman zaman bazı sorunlarla karşılaşmakta ve bunlardan en sık karşılaşılan sorunda tırnakların kırılmasıdır
En sık karşılaştığımız sorun olan kırılmaları önlemek için,öncelikle tırnakların neden kırıldığını bilmek gerekir. Her sorunda olduğu gibi tırnak kırılmasında da sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Peki tırnak kırılmasının sebepleri nelerdir?

Tırnak kırılması nedenleri arasında ilk sırayı kötü kullanım alıyor. Tırnaklara zarar verecek girişimlerde bulunmak tırnakların kırılmasına yol açan sebeplerdendir.
Bir diğer neden ise tırnaklara uygulanan oje ve aseton gibi kimyasallardır. Oje ve asetonu sık sık kullanmamaya özen gösterin.
Romatizma, mantar ve sedef hastalığı gibi sağlık sorunları da tırnak kırılması nedenleri arasındadır.
Demir eksikliği de tırnak kırılması sebepleri arasındadır.
Dolaşım sistemi hastalıkları, sık sık manikür yapılması, uzun süre deterjanlı suda kalmaları tırnakların kırılmalarına yol açan etkenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde idrar kaçırma nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: Erkeklerde tırnakların kırılma sebebı, tırnak neden kırılır, ust tirnak neden kirilir, tırnak kırıldıgında ilk yardım, tırnak kırmak önlemek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.