Trombolitik (pıhtı eritici) tedavi nedir?

Trombolitik (pıhtı eritici) tedavi nedir?
Bu metoda, kalp krizi riskini tetikleyen ve koroner arterde bulunan kan pıhtısını çözmesinden ötürü pıhtı eritici de denmektedir.
Trombolitik tedavi yöntemi son zamanların en korkulan sağlık problemlerinden olan kalp krizinin oluşma veya tekrarlanma riskini tedavi etmeye yönelik uygulanan bir metottur.

 
Hayati tehlike taşıyan kalp krizinin son yıllarda yaşama riskini oldukça düşürdüğü gözlenmiştir. Tedavi de pıhtı eritmeye yardımcı ilaçlar kullanılmaktadır. Kalp krizi tehdidi altında bulunan hastaların yaşama oranı Trombolitik tedavi yöntemi ile yüzde otuz arttırılıyor
Kalp krizi belirtisi olan göğüs ağrısının hemen hissedilmesinin ardından uygulanan bu yöntemin etkisini göstermesi yaklaşık 1,5 saati bulur. Eğer belirtinin ardından hemen tedavi uygulanırsa başarı şansı daha yüksek olacaktır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı gecikilen durumlarda ise göğüs ağrısının görülmesi 12 saati geçmemiş ise halen tedaviye vaktiniz var demektir.

Her hasta için uygun olan bu yöntem, sadece mide ülseri gibi problemlerden dolayı aktif kana geçiren hastalara uygulanmaz. Kanaması olan hastalara uygulandığı zaman hastanın kanaması daha da artacaktır. Ayrıca tedavinin uygun olmadığı kişiler arasında son günlerde iskemik atak, felç, ameliyat, aort anevrizması diseksiyonu ya da kalp masajı geçirenlerde bulunur. Bu kişilerde ise hasar görmüş olan dokuda kanama vuku bulur.
Tedavide kullanılan pıhtı eritici ilaçlar; streptokinaz ile urokinazın ve abciximab gibi Gllp/ İla inhibitörleri olarak adlandırılan ilaçların yanı sıra doku plazminojen aktivatörünü (tPA) ve türevlerini içerir.
Bir önceki Kalp ritmi bozukluğu nedir? başlıklı konumuzda kalp ritmi bozukluğu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: trombolizin faydaları, gebelikte trombolitik tedavi, pıhtı eritici ne kadar etkili, Pıhtı eritici nedir, plazminojen nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.