Tüberkülozla ilgili felaket tahmin

Tüberkülozla ilgili felaket tahmin

Uzmanlar, 2002-2020 yılları arasında 1 milyar insanda tüberküloz enfeksiyonu oluşacağı, 150 milyon kişinin hastalanacağı, 36 milyon kişinin öleceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Dr.
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Ayşe Yüce, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, her yıl dünya nüfusunun yüzde birinde yeni tüberküloz enfeksiyonu geliştiğini, her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin bu hastalıktan öldüğünü kaydetti.
Tüberkülozun, öksürük, hapşırık, konuşurken ortaya saçılan damlacıklar yoluyla bulaşabildiğini ifade eden Yüce, uçak yolculuklarının bu hastalığın bulaşmasında riskli olduğunu aktardı

Yüce, tüberkülozun en çok evsizler, kötü beslenenler, alkol alanlar, böbrek yetmezliği yaşayanlar ve hapishane gibi ortamlarda kalanları etkilediğini, hastalığın yiyecek kapları ve giysilerle bulaşmadığını kaydetti.

Tüberkülozlu hastaların izlendiği bölümlerde çalışan sağlık personelinin de büyük risk altında olduğunu, bu riskin tümüyle ortadan kaldırılamayacağını vurgulayan Yüce, şu hususlara dikkati çekti:
“2002-2020 yılları arasında 1 milyar insanda yeni enfeksiyon oluşacağı, 150 milyon kişinin hastalanacağı, 36 milyon kişinin öleceği tahmin edilmektedir.
Yapılan çalışmalarda, sağlık çalışanlarının topluma göre 4-10 kat daha fazla risk altında olduğu bildirilmektedir. Sağlık kurumlarında tüberküloz riskinin fazla oluşu, hastalara geç tanı konması, hastanelerin havalandırma sistemlerindeki sorunlar ve izolasyon önlemlerinin yetersizliği ile ilgilidir. Tüberküloz kuşkulu hastaların muayene ve tedavi odaları ayrı olmalıdır. Poliklinik ve acil servislerde izolasyon odaları bulunmalıdır. Bu odalar uygun havalandırma ve UV sistemlerine sahip olmalı ve düzenli olarak denetlenmelidir.”
Bir önceki Kolesterolü dengelemek için öneriler başlıklı konumuzda Beslenme, dengeli beslenme ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.