Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

Sheffield Üniversitesi’nden bir ekip, Kopenhag’da düzenlenen bir konferansta, insan embriyosundan alınan kök hücrelerin sperm ve yumurta hücrelerinin başlangıç aşamasına dönüşebildiğini açıkladı.
İngiliz bilimadamları kök hücrelerden yumurta ve sperm üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söylüyorlar. Bu şekilde tüp bebek araştırmalarında sperm ve yumurta azlığı nedeniyle yaşanan sıkıntıların da aşılabileceği belirtiliyor. Daha önce farelerde yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlar alınmıştı. Yani teoride, kısır olan bir kişiden alınacak kök hücre ile tüp bebek çalışmalarında kullanılacak yumurta ya da sperme kavuşmak mümkün olabilir
Uzmanlar, bu yönetim uygulamaya geçirilmeden önce uzun süre daha sınanması gerektiğini belirtiyorlar.
Avrupa Üreme ve Embriyoloji Topluluğu Konferansı’nda konuşan ekibin lideri Behruz Eflatuniyan, embriyolardan elde edilen kök hücrelerde yumurta ve spermlerde bulunan temel özellikleri tespit ettiklerini söyledi. Bilimadamına göre kök hücrelerin yumurta ve spermin atası kabul edilen premordiyal hücrelere dönüşme imkanı bulunuyor.

Uzmanlar asıl meselenin şimdi premordiyal hücrelere dönüşme potansiyeli olan kök hücreleri belirlemek ve bunların daha sonra sperm ve yumurtaya dönüşmesini teşvik etmek olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar bunun gelecekte çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni bir kapı açabileceğini vurguluyor.
Genellikle sperm bankaları tüp bebek araştırmaları için daha çok 20′li yaşlarındaki erkeklerce yapılan bağışlara bel bağlıyor. Yumurta bağışları ise daha zor ve riskli olduğundan bağış yapacak gönüllü bulmak oldukça güç. Son yıllarda bağış sayıları gitgide azalıyor.
Bir önceki Sezaryen doğum mu normal doğum mu? başlıklı konumuzda ağrısız doğum, doğum ve doğum sancısı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kök hücre sperm ne zaman uygulanacak, kok hucre son durum, kök hücre sperm, Çocuk için kök hüçre türkiyede varmı, Türkiyede kök hücre varmı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.