Tüp bebeklerde spastizm tehlikesi

Tüp bebeklerde spastizm tehlikesi

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi bilim adamlarının 90 bin çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda, beyninde oluşan bir hasara bağlı olarak kalıcı duruş, hareket, denge kusuru ve konuşma problemleriyle kendisini gösteren Cerebral Palsy hastalığı riskinin daha fazla olduğu saptandığı kaydedildi.
Bir üniversitede yapılan araştırmaya göre her 176 çocuktan birinde spastik olma riski var. Daily Telegraph Gazetesi’nde de yayınlanan bir araştırmaya göre tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda, yöntemin kendisinden kaynaklanan nedenlerle spastik olma riski iki kat fazla.
Hatta araştırmaya göre, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen her 176 çocuktan birinde; normal doğumla dünyaya gelen her 400 çocuktan birinde bu hastalık görülüyor. Peki, uzmanlar bu duruma ne diyor?
Çocuğu olmayan çiftlerin kurtarıcısı tüp bebek yöntemi hakkında her gün yeni bir iddia atılıyor
Peki tüp bebek uzmanları bu duruma ne diyor?
Kısırlıkla ilgisi olmadığı kesin
Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek merkezi, tüp bebek tedavisi uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, bunun geçmişe yönelik bir çalışma olduğunu belirterek, “Henüz net birşey yok. Bu hastalığın kısırlıkla olmadığı kesin ama ‘Tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklar spastik oluyor’ demek doğru değil.

Tüp bebek yönteminden vazgeçmek yerine her vakada genetik tarana yapmak gerekir. Bizdeki verilere göre, birkaç tümörel hadiseyle ilgili olarak vakalar var. Prospektif çalışma yapılıp, değerlendirmek lazım. Henüz anomaller yönünde kanıtlanmış bir fark görülmedi.
Son yapılan çalışmalarda denek sayısı çok az, sonuçlar da az. Bu nedenle bu çalışma da yüzde yüz bağlamıyor. İleriye yönelik çalışmalar yapılmalı. O nedenle tüp bebek işlemi hala emin bir yöntem olarak güvenirliğini koruyor” şeklinde konuştu.
“Temkinli bakmak lazım”
Ege Üniversitesi Aile Planlaması ve Kısırlık Araştırma ve Uygulama Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen ise, çalışmanın çok net olmadığını ifade ederken, “Çok merkezli bir çalışma yapılması gerekir. Bu araştırma geçmişe yönelik yapılmış. Yeni doğanlarda tümör artışıyla ilgili haberler hep geliyor ama bunlar da çok az sayıda. Bu tür araştırmalara karşı temkinli bakmak lazım” dedi.
Bir önceki Sezaryenin emzirmeye etkisi yok başlıklı konumuzda emzirmeyi kesmek, sezaryen ve sezaryen doğum hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.