Tüp bebekte en önemli faktör kadının yaşı

Tüp bebekte en önemli faktör kadının yaşı

Uzmanlar, tüp bebekte tedavide başarı oranını belirleyen en önemli faktörün kadının yaşı ve yumurta-embriyo kalitesi olduğunu belirtiyor. Dr. Faruk Buyru yaptığı açıklamada, binlerce çiftin ailelerini büyütmek, onlara ait bir parçayı hayatlarına katmak için büyük çaba harcadığını söyledi.
Tüp bebek yönteminin bu noktada sıkıntı yaşayan çiftler için büyük umut olduğunu belirten Buyru, tüp bebek yönteminde büyük değişikliklerin ve gelişmelerin kaydedildiğini söyledi.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof
Bu değişikliklerin tedavi protokollerinden, yumurta toplanmasına ve transfer edilecek embriyonun seçimine kadar birçok noktada kendini gösterdiğini belirten Buyru, bu değişikliklerin başarı oranını ve hasta konforunu artırdığına işaret etti.
Denenmesine karşın alınan başarısız sonuçlar
Ancak tüm bu gelişmelere karşın başarısız sonuçların da alındığını vurgulayan Buyru, şunları söyledi:
“Tedavide başarı oranını belirleyen en önemli faktör kadının yaşı ve yumurta-embriyo kalitesidir. 35 yaş altındaki kadınlarda iyi embriyo kalitesi ile gebelik şansı yüzde 50′nin üzerindedir. 40 yaş üzerinde ise gebelik şansı yüzde 20′nin altındadır ve gebelik oluştuğunda da düşük riski yüksektir.

Bazen çok iyi embriyolar verilmesine rağmen gebelik elde edilememektedir. Bu durumun açıklanması çok kolay değildir. Bu durumda iki başarısız tedavi girişiminden sonra histeroskopi ile rahim içinin araştırılması, anne ve baba adayının genetik incelemesi, gebeliğin vücut tarafından kabulü ile ilgili pıhtılaşma ve bağışıklık sistemi ile ilgili bazı testlerin yapılması düşünülebilir.”
Buyru, Sağlık Bakanlığının 6 Martta yayımladığı genelgeyle 35 yaş altı kadınlarda transfer edilecek embriyo sayısını bir ile sınırlandırdığını belirterek, çok özel durumlar dışında birden fazla embriyonun transferine izin verilmediğini söyledi. Buyru, bu sayede çoğul gebeliklerin önlenmesinin amaçlandığını belirtti.
Çoğul gebeliklerin çok da arzu edilmeyen bir sonuç olduğunu vurgulayan Prof. Buyru, çoğul gebeliklerde düşük ve erken doğum riskinin yüksekliğine dikkat çekti.
Buyru, tüp bebekte giderek daha az ilaç kullanımına dayanan ve daha kısa süre enjeksiyon yapılmasını gerektiren tedavilerin tercih edildiğini belirterek, tüp bebek için tercih edilen merkezin de olumlu sonuç almada önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Bir önceki Sezaryenin emzirmeye etkisi yok başlıklı konumuzda emzirmeyi kesmek, sezaryen ve sezaryen doğum hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.