Türk halkının başı ağrıyor

Türk halkının başı ağrıyor
En fazla görülen baş ağrısı gençleri ve kadınları vuruyor. Türk halkının yarısından fazlası ağrı çekiyor. Uzmanlar, Türkiye’deki erişkinlerde ağrı sıklığı ve ağrı şikâyeti olanların baş etme yöntemlerini araştırdı. Ağrı görülme sıklığı kadınlarda, kentte, batı ve doğu bölgelerinde yaşayanlarda ve alt sosyoekonomik tabakada bulunanlarda artıyor.
Türk halkının yarısından fazlası ağrı çekiyor

Ağrıyı yoksullar çekiyor
Araştırma, 9 aylık bir süre içinde, 5 bölgede bulunan 15 ilde 3 bin 26 katılımcıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Türkiye’deki erişkinlerin ağrı sıklığının yüzde 63,5 olduğu, bu ağrıların yüzde 73,2′sinin ise kronik ağrı olduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre, ağrı, kadınlarda, kentte, batı ve doğu bölgelerinde yaşayanlar ile alt sosyoekonomik tabakada bulunanlarda daha fazla görülüyor. Ağrı sıklığı yaş ilerledikçe artarken, sosyoekonomik düzey düştükçe hem ağrı sıklığı hem de ağrı çekenlerin sayısı artıyor. Katılımcıların yüzde 65,5′i bir, yüzde 25,4′ü ise iki farklı ağrı yeri tanımlarken, ağrısı olanların yüzde 21,9′u haftada bir aralıklarla ağrı hissettiğini, yüzde 44′ü ağrısının sürekli olduğunu, yüzde 41,7′si ağrı şiddetinin başlangıçtan bu yana değişmediğini, yüzde 25,5′i şiddetinin giderek arttığını, yüzde 39,2′si de vücudunun her yerinin ağrıdığını ifade etti.
Gençlerde karın ağrısı
Ağrısı olanların yüzde 44′ü ağrının başlangıç nedenini bilmiyor ve ‘kendiliğinden’ olarak tanımlıyor. Katılımcıların yüzde 26,2′si başı, yüzde 14,1′i beli, yüzde 13,2′si bacağının alt kısmı ve yüzde 11,2′si karın bölgesinin ağrıdığını belirtirken, bu ağrılar kentte yaşayanlarda kırsal bölgeye göre 3 kat daha fazla görülüyor. Karın ve baş ağrıları genç yaş grubunda daha fazla ve yaş arttıkça azalıyor. Ağrısı olanların yüzde 67,7′sinde fiziksel, yüzde 56,6′sında sosyal ve yüzde 27′sinde mesleki aktiviteler kısıtlanıyor.

Kadınlar daha çok ilaç kullanıyor
Ağrısı olanların yüzde 7′si tedavi görmezken, 5′te 1′i ağrı kesiciyi tercih ediyor. Daha az görülmesine rağmen, kırda yaşayanlar kenttekilere göre 2 kat fazla ağrı kesici kullanıyor. Erkeklere göre daha fazla ağrısı olan kadınlarda ilaç kullanımı da yüksek.
Masajlı tedavi
Ağrı çekenlerin yüzde 59,6′sı, ilacı belirtilen dozda kullanıyor. Yaş arttıkça ve sosyoekonomik tabaka yükseldikçe uygun kullanım artıyor. İlaç dışında ağrıyla baş etmek için dinlenme, masaj ve soğuk-sıcak uygulama yöntemleri kullanılıyor.
Bir önceki Sigara, eroinden daha zor bırakılıyor başlıklı konumuzda alkol bağımlılığı, eroin bağımlılığı ve madde bağımlılığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.