Türkiye’de üç kişiden biri guatr hastası

Türkiye’de üç kişiden biri guatr hastası

Türkiye’de önlenebilir zekâ geriliğinin en temel nedeni olan iyot yetersizliğiyle mücadelede, halkın iyotlu tuz kullanımının önemli rol oynadığını vurgulayan Akdağ, iyot yetersizliğinin yol açtığı hastalıkların, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Vatandaşlarımız, mutlaka iyotlu tuz tüketmelidir.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de her üç kişiden birinin guatr hastası olmasının temelinde beslenme sorunlarının bulunduğunu ve bu durumun iyotlu tuz kullanımının önemini gösterdiğini belirtti.
Akdağ, iyot yetersizliğinin; özellikle okul çağı çocukların öğrenme yeteneğinde azalma, algılama güçlüğü ve bunun sonucunda da okul başarısında düşüşe neden olduğunu bildirdi.

İyot yetersizliğinin gerek çocuklarda, gerekse yetişkinlerde guatr hastalığı olarak kendini gösterdiğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:
“Halkımız, aldıkları tuzun iyotlu olmasına, tuzun iyot içeriğinin korunması için serin ve kuru yerde saklanmasına özen göstermelidir.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı açıklamasında “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve İyotlu Tuz Kullanımı” programıyla, iyot yetersizliğinin yol açtığı zeka geriliği ve özellikle okul çağı çocuklarında görülen, öğrenme yeteneğinde azalma, algılama güçlüğü gibi sorunların ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti
Türkiye’de, daha zeki, çalışkan, başarılı, üretken bir neslin yetişmesinde iyot eksikliğiyle mücadele programı çok önemli bir yer tutmaktadır.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.