Türkler Hepatit B kontrolü yaptırmalı

Türkler Hepatit B kontrolü yaptırmalı

Hannover Üniversitesi öğretim üyesi Prof.
Bristol Myers Squibb firmasının Bochum Üniversitesinde düzenlediği “Hepatit B-Sınırsız Tehlike” başlıklı sempozyumda konuşan Manns, dünyada 2,5 milyar hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğunu belirterek, “Almanya’da hepatit B rahatsızlığı bulunan 800 bin civarında hastanın 300 bini göçmen kökenli. Dr. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı bu virüsü kapmış durumda. Michael Manns, “Almanya’da yaşayan yabancılar, özellikle Almanya’ya sonradan gelen Türkler doktora müracaat ederek, hepatit B kontrolü yaptırmalı” dedi
Dünyada 400 milyon kronik hepatitli insan var. Bu rakamın yüzde 30′u siroz ya da karaciğer kanserinden ölüyor” dedi.
Türkiye’de hepatitli oranının yüzde 8 civarında olduğunu kaydeden Manns, Almanya, İsrail ve Tayvan gibi ülkelerde hepatit aşısının devlet tarafından zorunlu yapıldığını hatırlatarak, diğer ülkelerin de bu aşıyı zorunlu hale getirmelerinin faydalı olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Alman Karaciğer Yardım Derneği Genel Müdürü Achim Kuntz ise Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) ziyaret ederek, din görevlilerinden bu konuda yardım isteyeceğini söyledi. Kuntz, “Çoğu vatandaş bir taşıyıcı olduğunu dahi bilmiyor. Burada yaşayan Türklere mutlaka ulaşıp, onların kontrol yapmalarını ve sağlıklı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.
Bir önceki Hepatitin bulaşma yolları başlıklı konumuzda akupunktur, cinsel ilişki ve diş tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.