Tuz ile bronşit tedavisi

Tuz ile bronşit tedavisi
Hanım Halilova, yepyeni bir yöntemin kullanılmaya başlandığını ve bu yöntemin oldukça büyük etkilerinin olduğunu açıklayarak, birde uyarıda bulundu.

 
Bronşit tedavisi için önemli bir yere sahip olan kaya tuzu, ihtiva ettiği iyonlar sayesinde hastaların nefes almaları ile bronşları genişleterek açmaktadır. Ancak Halilova, tuz odalarının yeteri kadar denetlenmemesinden şikayet ederek, sürekli denetim altında tutulmasını önerdi.
Üst solunum yolu hastalıklarından en sık rastlananı olan bronşit için, AÜ Ziraat Fakültesi’nden Prof. Kaya tuzunun bronşit üzerinde tedavi edici özelliği bulunmasıyla bronşit hastalarını tedavi etmek için tuz odaları oluşturuldu
Kaya tuzunun sağlık alanında kullanmanın hiçbir zararı bulunmadığını açıklayan Halilova, ”Kişi, bu sayede balgamını dışarı atabiliyor. Bu yöntemin hastalığı tedavi ettiğini söyleyemeyiz. Ama en azından 3 yıl hasta ilaç kullanmak zorunda kalmaz diyebiliriz. Tuz mağaralarında insanlar, ilk 30 güne kadar günde birkaç saat bekleyerek tedavi olabilir Bu tedavi sadece mağaralarda değil, galoterapi yani tuz odalarında da mümkündür” diyerek kaya tuzunun bronşit hastalığı tedavisi için ne kadar faydalı olduğunu vurguladı.

Halilova tuz ile bronşit tedavisi için oldukça dikkatli olunmasını, yanlış kurulan tuz odalarının faydadan çok zarara yol açacağını da sözlerine ekleyerek, ”Bu odanın atmosferi ölçülmelidir. Odanın nasıl ışık alacağı ve aereseol miktarı ölçülmelidir ki insan sağlığına faydalı olsun. Tuz odaları Sağlık Bakanlığınca denetimde tutulmalı” diye konuştu.
Tuz odaları yurt dışında oldukça yaygın ve popülerdir. Bu popülerlik gitgide Türkiye’de de artmaktadır. Yurt dışında Himalaya Tuzu tercih edilmektedir. Ancak Halilova tuz odalarında kullanılacak en iyi tuzun Çankırı tuzu olduğunu belirtti. Çünkü Çankırı tuzu Himalaya Tuzu’na oranla, % 37 sodyum ve % 60 klor olmak üzere ağır metalar bulundurmamaktadır.
Bir önceki Ağızdan nefes almanın nedenleri başlıklı konumuzda ağızdan nefes alıp vermek ve ağızdan nefes almak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tuz odaları hangi hastalıkları tedavi ediyor, bronşit için tuz, bronşları genişleten bitkiler, hamilelikde tuz odası, Hamılelıkte bronsitte ne yapmalı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.