Uçak fobisi nasıl yenilir?

Uçak fobisi nasıl yenilir?
Aynı zamanda uçak korkusu yaşayan kişilerin kafaları sürekli uçakta bir sorun (uçağın motorunun duracağını, terörist saldırı olacağını, tribülans sırasında uçağın düşeceğini…) yaşanacağı düşünceleriyle doludur. Tarık Yılmaz, yaz aylarında tatile çıkmak isteyip te uçaktan korktuğu için tatilini erteleyen ya da kara yolunu tercih edenler için uçak fobisini yenmenin yollarını anlatıyor.
İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Başkanı Prof. Uçağa binmek, uçakla seyahati tercih edenlerin yüzde seksen beşinde korkuya ve bireylerin uçak seyahati esnasında huzursuzluk yaşamalarına sebep olmaktadır.

Uçağa duyulan bu aşırı korku, bireylerin ufacık bir şeyden panik olmalarına de neden olur. Dr
Uçak fobisi olanların en büyük korkusu ise uçağın düşmesidir. Bazen bu korkuları o kadar şiddetli bir hal alır ki, yolda yürürken bir uçak görmeleri hatta uçağın resmini bile görmeleri panik yaşamalarına sebep olur.
Dr. Tarık Yılmaz uçak fobisi tedavisi hakkında şunları söyledi: “Hasta bize başvurduğunda önce uçağın mekanizmasını anlatıp uçakla ilgili kara senaryoları bir liste halinde yazarız. Örneğin uçağın düşme ihtimali nedir, hangi durumlarda uçak düşebilir, tribülans ne anlama geliyor gibi. Bu sorulara yanıt aramak gerçekçi bir risk tahmini için çok önemli. Çünkü uçak fobisi olanlar genelde uçağın düşme ihtimalini yüzde 40, 70 gibi çok yüksek oranlarda görür. Halbuki istatistiklere baktığımızda risk sadece 1 milyonda 1 -4 arasındadır. Senaryoları yazdıktan sonra tek tek ihtimaller üzerinde dururuz ve riski değerlendiririz. Sonra ‘duyarsızlaştırma’, ‘stop tekniği’, ‘gerçekçi iç diyalog’ gibi yöntemlerle bu durumla baş etmesini sağlarız.”
Bakılanlar: ucak korkusu nasil yenilir, uçak fobisi nasıl yenilir, uçuş korkusu tedavi, ucak fobisi nasil atlatilir, ucak fobisii nasıl yenilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.