Uçak yolculuklarından etkilenmeme yolları

Uçak yolculuklarından etkilenmeme yolları

Saat sabah altıyı gösteriyor… Elinizde büyük tatil çantanız, uçağa alınmayı bekliyorsunuz.
Yapılan araştırmalara göre uçak yolculuğu kadınlar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip. Bir yandan sabah mahmurluğu, bir yandan da uçak korkusu yüzünden stres yaşarken, seyahat etmenin keyifli olduğu kadar gayet yorucu olduğunu düşünmekten de kendinizi alamıyorsunuz. Regl dönemlerinde ise bu etkilerde karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi ciddi bir artış meydana geliyor. İşte bu nedenle, uçak yolculuğuna çıkmadan önce çeşitli önlemler almanız gerekiyor
İster kısa olsun ister uzun her uçak yolculuğu streslidir… 45 dakikalık uçuş sürecinde dahi cildinizde kuruma, ayaklarınızda şişme meydana geliyor; hava basıncı nedeniyle ise sarkmalar… Daha uzun süreli yolculuklarda ise bu semptomlar artabiliyor. Özellikle de kadınlarda…
Kadınlar için hijyen son derece önemli olduğundan yediklerinden uçaktaki tuvalete kadar birçok konuda hassas davranıyorlar. Uzmanlar bu durumun oldukça zararlı olduğunu ve idrar yollarında ciddi enfeksiyonlara neden olabileceğini dile getiriyorlar. Bu yüzden gerek uçak yolculuğunuz sırasında gerekse tatiliniz boyunca bir şekilde tuvaleti kullanmalısınız. Özellikle de regl döneminde… Zira söz konusu dönemde bazı kadınlarda şiddetli ağrılar meydana gelirken, bazılarındaysa kabızlık ve şişme gibi yan etkiler yaşandığı sık sık gözleniyor. Çoğu zaman da ilaç tedavisi de bu rahatsızlıklara çare olamıyor. Doktorlar semptomların azalması için uçağa binmeden önce bol bol hareket etmenizi ve sık sık su tüketmenizi öneriyorlar.
Amaç konforlu yolculuk
Seyahatinizin regl döneminize denk geliyorsa, jinekologunuza danışarak yılda iki kez olmak şartıyla geciktirici ilaç kullanabilirsiniz. Yalnız söz konusu geciktiricilerin uçak yolculuğu sırasında bazı olumsuz etkileri de ortaya çıkabiliyor.
Vücudunuz yoğun miktarda su toplarken, ileri yaşlardaki sigara içen kadınların bacaklarında ise pıhtılaşma meydana gelebiliyor. Bu pıhtılaşma da terlemeye ve bacağın bazı bölgelerinde kızarmalara neden oluyor. Hatta 10 -12 saatlik uzun yolculuklarda ciğerlere hava gitmesini dahi engellediği görülüyor. Bunu engellemek adına bol bol hareket etmeye, belirli aralıklarla uçak içinde yürümeye çalışmalısınız. Bunun yanı sıra salata ya da meyve gibi hafif yemekler tüketmeyi de deneyebilirsiniz.
Antioksidanların uçak yolculuğunu kolaylaştırıcı birçok özelliği bulunuyor, özellikle ananas ağacından elde edilen çam kabuğu ezmesi uzun uçak yolculuklarınızın sağlığınız üzerindeki birçok olumsuz etkileri giderdiği uzmanlarca kanıtlanmış durumda.
Bacaklarınızda şişmeyle terleme meydana gelmesini engelliyor, yorgunluğunuzu alıyor, daha rahat uyumanızı sağlıyor ve yorgunluk nedeniyle dengesi bozulan sinir sistemini onarıyor. Uçak yolculuklarının sağlığınız üzerinden olumsuz etkileri olduğu gibi, fiziksel değişimler yaşattığı da çok açık. Hava değişimi ve basınçtan dolayı ciltte aşın kuruma meydana gelirken, saçlarda dökülmeye rastlanıyor. Bilindiği gibi uçuş kuralları nedeniyle makyaj çantanızdaki birçok malzemeyi uçak içerisine sokmanız yasak. Bu nedenle seyahat sırasında yanınıza alacağınız ürünlerin boyutlarına dikkat etmelisiniz.
Tabii tüm bunlarla birlikte seyahat öncesi yapmanız gereken bakımları da unutmamalısınız. Cildinizde meydana gelecek kurumayı engellemek için uçuş öncesi bir SPA’da ballı sütle masaj yaptırmayı deneyebilirsiniz. Nemlendirici bir etkiye sahip bu karışım, masaj ile cildinizin alt tabakasına ulaşarak uzun süreli koruma sağlıyor. Yolculuk sabahı shea yağıyla saçınızı yıkayarak da saçınızı basınca karşı koruyabilir ve şampuanın etkili kokusu sayesinde uçak içerisindeki çeşitli kokuların saçımıza sinmesini engelleyebilirsiniz.

Alkolden uzak durun
Regl döneminizde değilseniz uçuş öncesi ve sırasında bol miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylece vücudunuzda su depolayarak göz etrafınızda, bacaklarınızda ve kollarınızda meydana gelecek kurumaları en aza indirgeyebilirsiniz.
Uçuş sırasında cildinizin nemini kaybetmesine neden olan ve uyumanızı engelleyen kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın. Uçaktan korkanlar genellikle rahatlamak adına bol miktarda alkol tüketiyor. Oysa alkol her ne kadar rahatlamanızı sağlasa da, cildinizde ağır hasarlar verebiliyor.
Uçuş sırasında yanınıza bir nemlendirici krem ile birlikte serinletici ve rahatlatıcı etkiye sahip mineral su spreyi, saçınızda meydana gelen yağlanmayı azaltacak kuru şampuan, mendil deodorant, uyku maskesi ve el kremi almayı ihmal etmeyin.
Özellikle uzun süreli uçuşlarda bu yardımcı ürünler, daha keyifli bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacak. Hatta uçak yolculuğunu fırsat bilip, günlük hayatta bir türlü uygulamaya fırsat bulamadığınız bakım işlemlerini uçuş sırasında gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bazı kadınlar günlük havadarında el bakımı yapacak zaman bulamadıkları için, uçak yolculuklarının büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. Siz de uçuşa başlarken kakao yağı içeren bir el kremi sürüp, uçuş süresince ellerinizi koton eldivenle koruyarak özel bir bakım uygulayabilirsiniz.
Erkek arkadaşları ile yolculuğa çıkan kadınlar için makyaj da cilt bakımı kadar önem kazanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken uçuş sırasınca abartıya kaçmayacak doğal bir makyaj uygulamak.
Ünlü Makeup Artist Bobbi Brown, uzun süre dayanıklı fondöten, açık renkte bir ruj ile maskaranın yeterli olacağını dile getiriyor ve devam ediyor; “Yolculuk sırasında yoğun bir makyaj uygulamayın. Uçak içerisindeki hava değişimi ciltte kurumaya neden olduğu için makyajlıysanız gözeneklerinizde tıkanma meydana gelebilir. Bu nedenle sadece kusurlarınızı kapatmakla yetinin.”
Brown ayrıca yanınızda mutlaka makyaj temizleme pedlerinden bulundurmanızı da tavsiye ediyor. Bu şekilde dağılan ya da bozulan makyajınızı birkaç dokunuşla eski haline getirme şansına sahip olacaksınız. Bakılanlar: uçakta basınçtan etkilenmemek için, uçakta mide bulanır mı, adetliyken ucaga binmek, uçakta mide bulantısı, regl iken ucaga binmek sakincalimi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.