Ultrasonla bebeğin gelişimi takip ediliyor

Ultrasonla bebeğin gelişimi takip ediliyor

Ultrason yardımıyla erken dönemde kalp atımının varlığı, çoğul gebelik olup olmadığı, anomali taraması, ilerleyen aylarda gelişmesinin takibi yapılabiliyor. Lale Zeynep Kanmaz’ın verdiği bilgilere göre; gebelikte ultrasonun gereği ve önemi artık tartışma konusu olmaktan çıkmıştır.
Op. Ultrason yardımıyla gebeliğin erken tespiti, dış gebeliğin ekarte edilmesi, erken dönemde kalp atımının varlığı, çoğul gebelik olup olmadığı, anomali taraması, plasentaya ait patoloji olup olmadığı, ilerleyen aylarda gelişmesinin takibi, iyilik halinin değerlendirilmesi ile gebelikler sağlıklı bir şekilde izlenmektedir. Dr

Ultrason nedir, zararı var mıdır?
Ultrason bir prob yardımıyla ses dalgalarının bebeğe yollanması ve bu dalgaların ulaştığı doku tarafından yansıtılması, sonucun cihazda görüntüye dönüşümüdür. Röntgen ışını kullanılmadığından bebek açısından teratojenik etkisi yoktur. Yaklaşık 20 yıldır yapılan araştırmalarda bebek için zararlı bir etkisi saptanmamıştır. Her ay ultrason muayenesi şart olmadığı gibi, yapılmasının da bir zararı yoktur.
4 boyutlu ultrason nedir?
4 boyutlu ultrasonda, yine ses dalgalarının bir prob yardımıyla bebeğe yollanması ve yansıyan dalgaların cihazda görüntüye dönüşümü esas alınmıştır. 3 boyutlu ultrasondan farkı, baktığımız anda bebek o anda ne yapıyorsa hareketlerini görebilmemizdir. Bu yeni teknoloji ile çok daha hızlı görüntü alınabilmekte ve bunun sonucunda bebeği hareketli olarak izlemek CD’ye kayıt etmek mümkün. Görüntüler fotoğrafa yakın netlikte alındığından bazı yüzeysel anomalilerin tespiti daha kolaylaşıyor. Özellikle dudak damak yarığı, spina bifida, parmak anomalileri gibi.

Özellikle gerekli olduğu dönemler
5-6. haftalarda erken gebeliğin ve fetal kalp atımının tespiti
11-14. haftalarda ense kalınlığının ölçülerek bazı anomalilerin ekarte edilmesi
18-20. haftalarda fetal anomali taraması, riskli gebeliklerin saptanması
30- 32. haftalarda fetal gelişmenin ve fetal iyilik halinin değerlendirilmesi için yapılmalıdır.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Ultrasonun önemi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.