Uyku sorunlarına çözüm arama merkezi

Uyku sorunlarına çözüm arama merkezi
Dr.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Karadağ, solunum şikayetlerinin büyük bir kısmının uykusuzluk kaynaklı olduğunu, bu nedenle uyku kalitesini ölçmenin tedavi sürecinin önemli bir adımı olduğunu söyledi.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan ve uyku kalitesini ölçen Uyku Merkezi’nde; horlayan, gündüz sık sık uyuklayan ve uyurken geçici olarak nefesi duran kişilerin sorunlarına çözüm aranıyor.
Merkezde bir gece yatırılacak hastaların uykusunun aşama aşama cihazlar ve kameralarla izlendiğini anlatan Prof
Dr. Karadağ, yaşanan problemin nedenini ortaya koyduktan sonra, bazı hastalarda basınçlı hava ile tedaviye geçeceklerini, bazı hastalarda da cerrahi müdahalede bulunduklarını söyledi.
Muayenesi yapılan hastaların Vücut Kitle İndeksi gibi göstergeleri belirleniyor ve gerekli hallerde Solunum Fonksiyon Testi, Akciğer grafisi inceleniyor.

Uykuda solunum bozukluğu olduğu düşünülen, Obstrüktif Uyku Apnesi riski saptanan hastalar, Polisomnografi randevusu verilerek, Uyku Laboratuvarı programına alınıyor.
Hafta içi her gün hasta kabul eden Uyku Polikliniği’nde bir araştırma görevlisi doktor sürekli olarak görev yapıyor. Gereğinde uzman hekime danışılarak kararlar verilmekte olan poliklinik çalışmaları Prof. Dr. Mehmet Karadağ’ın sorumluluğunda yürütülüyor.
UÜTF Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Uyku Polikliniği’nde; Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereğince sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları arasında sayılan uyku bozuklukları ile ilgili anket değerlendirmelerine ve polisomnografi çalışmalarına da başladı.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.