Uykunun standart süresi yok

Uykunun standart süresi yok
Sekiz saatin gerekli olduğuna dair yaygın kanıya karşın, yeni araştırmalar her bireyin uykuya olan ihtiyacının bireye özgü olduğunu ortaya koyuyor.
Ne kadar uyuduğunuz çalar saatinizin denetimi altında olabilir ancak ne kadar uyumanız gerektiğini belirleyen etken içinizdeki biyolojik saattir. Bu gerçek bazı insanlar her sabah çalar saatin kapatma düğmesiyle boğuşurken, bazılarının saate bile gerek duymamasının nedeni olabilir.
İç işaretler
Uyku uzmanı olan araştırma yazarı Dr.Daniel Aeschbach konuyla ilgili olarak bazı açıklama ve uyarılarda bulunuyor…

Farklı insanların ihtiyaç duydukları uyku miktarını belirleyen iç işaretleri de farklılık gösteriyor.
Uyku süreniz
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinin ocak sayısında yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, hepimiz 24 saatlik bir vücut saatine dayalı olarak iş görsek de, aramızdan bazılarının, uykuyu etkileyen hormonal ya da başka türden değişikliklerin gerçekleştiği evre olan ‘biyolojik geceleri’ daha uzun

Öte yandan, neden bazı insanların gecede dokuz ya da daha fazla saat uyumaları gerekirken, bazılarının altı saatle yetindiği anlaşılamıyordu.
Bununla birlikte, Aeschbach günışığı ve öğün gibi ‘uzun süre uyuyanların’, melatonin ve başka hormonların salgılandığı, vücut sıcaklığının düştüğü ve başka fizyolojik değişikliklerin gerçekleştiği evre olan biyolojik gecelerinin daha uzun olmaya devam ettiğini belirtiyor.
Aeschbach, “Biyolojik geceleri uzun olan insanların daha uzun süre uyumaları gerektiğini bildiğimizden, uyku alışkanlıklarını değiştirmenin onlar için neden zor olduğunu da anlayabiliriz” diye açıklıyor.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.