Uykusuzluğun çocuklar üzerindeki etkisi

Uykusuzluğun çocuklar üzerindeki etkisi
Bilim adamları uykusuzluğun çocuklar üzerindeki etkileri ile ilgili bir araştırma yaparak, çocuklarda uyku bozukluğunun yol açtığı ciddi sorunları gün yüzüne çıkardılar. Bilhassa gelişimlerini tamamlamamış olan anaokulu ve ilköğretime giden çocukların uyku düzenine daha çok özen gösterilmelidir.

 

Uykusuzluğun çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?

 

Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmada, uyku problemi yaşayan, düzenli uyku uyumayan ve geceleri oldukça geç bir saatte yatan çocuklarda okuma, yazma ve matematik problemlerini çözmeme gibi sorunların olduğu, bu nedenle karnelerinde kırık notlar getirdikleri ve en önemlisi de fiziksel ve bilişsel gelişimlerinde yaşıtlarına göre gerilme olduğu ortaya çıkmıştır. Amerikan Hastanesi Uyku Kliniği Bölüm Şefi Dr.
Uykusuzluk problemi yetişkinleri olduğu kadar yeni yetişmekte olan okul çağındaki çocukların da büyük problemi olmakta, lakin bu sorun yetişkinlere nispeten çocuklarda daha muhataralı sorunlara yol açtığı için ebeveynlerin çok dikkatli olup çocuklarının düzenli uyku uyumalarına ihtimam göstermeleri gerekir
Sabri Derman; “Beynin, verileri işlemek, belleğe kaydetmek, bilgileri birbirleriyle ilintilendirmek, sınıflandırmak, gerektiğinde kolay ve doğru hatırlamak, doğru çıkarsama yapmak için gerekli işlemlerin çoğu uyku sırasında gerçekleşmektedir. Bunu çocuğa anlatmanın bir yolu, kafasının içindeki mükemmel işlemcinin ve sonsuz video kütüphanesinin verimli işlemesi, zenginleşmesi ve kusursuz çalışması için her gece bu hassas bakınım mutlaka doğru olarak yapılması gerektiğidir” dedi.
Beynin uyku esnasında dinlenmediğini aksine daha çok çalıştığını ileri süren Derman, vücuttan ve kendi içinden kaynaklanan verileri işlediğini ve bu sebeple uyanık olduğundaki kadar çalıştığını, bünyenin verimini arttırması işlemini bedenin uyku esnasında iken yaptığını söylemektedir. İlk ve orta öğretim çağındaki çocukların 10-11 saat uyumları gerektiğinin de altını çizen Derman, uyku süresinin bir saat bile azalmasının çocuklarda dikkat, konsantrasyon, öğrenme ve hafıza becerilerinde ölçülebilir belirgin azalmalar olduğu yapılan araştırmalarla da kanıtlanmış olduğuna dikkat çekti.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: uykusuzlugun etkileri sözlük, ÇOCUK GELİŞİMİ İLE İLGİLİ BİLİM ADAMLARİ

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.