UYKUYA KOLAYCA DALIN

UYKUYA KOLAYCA DALIN
Uykuya en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda beyninizi kurcalayan düşünceler yüzünden huzur bulamıyorsanız, Santa Monica daki Uyku Bozukluğu Tanı Merkezi Başkanı Frisca Yan-Go nun önerilerine kulak verin.

1. Hareket planı oluşturun Ertesi günün programıyla ilgili endişeleriniz varsa; yataktan kalkın ve yapacaklarınızı bir kâğıda not alın. Uzmanlar, uyumakta güçlük çekenler için huzursuz edici düşüncelerden arınmanın beş etkili yolunu açıkladı. Bazı durumlarda uyuyabilmek gerçek bir sorun olabilir
Listeyi yazılı halde görürseniz, kendinizi olaya hakim hissedersiniz. Sabah listeyi gözden geçirebilme düşüncesi sizi rahatlatır.

2. Uykuya dalma masalı uydurun

Gün içinde meydana gelen bir olayı kafanızdan silemiyorsanız, hayal kurmayı deneyin. Kendinizi düşüncelerinizle hiç ilgisi olmayan bir yerde hayal edin. Örneğin favori tatilinizi hatırlayın. Dalgaların dokunuşunu, içtiğiniz Margarita nın tadını anımsamaya çalışın. Bu düşünceler, sizi beyninizi yoran diğer düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

3. Saatinizi saklayın

Düşünceleriniz yüzünden uyku sorunları çekiyorsanız, odadaki her türlü ses, sorununuzu artırabilir. Sabah uyanamama korkusu uykuyu bozan en önemli faktörlerdendir. Alarmı kurun ama saat uzağınızda olsun.

4. Ilık bir banyo yapın

Sıcak sudan çıkınca, vücut soğumaya başlar ve bu, beyin tarafından uyku zamanının habercisi olarak algılanır. Uyku sorunlarınız varsa, 15 dakikalık ılık bir banyo uyumanıza yardımcı olabilir.

5. Sevişin

Cinsellik uzmanı Patti Britton “Orgazm sırasında salgılanan hormonlar, uykuya dalmayı kolaylaştırır” diyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.