Vardiya sistemi vücut dengesini bozuyor

Vardiya sistemi vücut dengesini bozuyor
Uzmanlar, vardiyalı çalışmanın depresyona, davranış bozukluklarına, kronik hastalıklara ve uyku bozukluklarına neden olabildiğini bildirdi. Sabri Derman yaptığı açıklamada, eskiye oranla vardiyalı çalışan insan sayısının giderek arttığını belirterek, bu tür çalışmanın, doğal ritmin bozulmasına neden olduğunu, vücudun iç ve dış gereksinimlerine uyum göstermesini zorlaştırdığını kaydetti.
Vardiyalı çalışmak, doğal ritmin bozulmasına neden olduğu için, vücudun iç ve dış gereksinimlere uyum göstermesini zorlaştırıyor.
Vardiyalı çalışmanın, “Depresyona, davranış bozukluklarına, kronik hastalıklara ve uyku bozukluklarına neden olabildiğini” ifade eden Derman, sık sık ve düzensiz değişen vardiya saatlerinin en çok uyku sağlığını bozduğunu vurguladı.
Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Kliniği Şefi Dr

Derman, vardiyalı çalışanlarda sürekli yorgunluk, depresyon ve yalnızlık, soğuk algınlıkları ve grip, sindirim sistemi sorunları, adet bozuklukları, şişmanlık, kalp hastalıkları görüldüğünü bildirdi.

Sabri Derman, daha çok trafik kazası yaptığını ileri sürdüğü vardiyalı çalışanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için yapmaları gerekenleri şöyle sıraladı:
“Yatak odasının sessiz, karanlık ve serin olmasına çalışın. Ev içi ve sokak gürültülerinin kontrol edilemediği hallerde yumuşak silikondan kulak tıpaları ve ışık geçirmez maskeler kullanmak da yararlı olabilir.Yattığınız odada kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar bulundurmayın.”
Vardiyalı çalışanların yediklerine dikkat etmesi gerektiğini de söyleyen Derman şunları kaydetti: ” Günün ana yemeği vardiya sırasında olmak üzere düzenli ve az miktarlarda yemek yiyin, yatarken çok su içmeyin, kahve, nikotin ve alkol kullanmaktan kaçının. Vardiya sırasında abur cubur atıştırmaktan kaçının, yürümeye veya egzersiz yapmaya çalışın. Uyku ilaçlarından kaçının.”
Bir önceki Orta kulak iltihabı tedavisinde yeni yöntem başlıklı konumuzda kulak temizliği ve Orta kulak iltihabı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: vardiyali calismanin zararlari, vardiyalı çalışmanın zararları nelerdir, vardik tedavisi, vardiyalı sistemin zararları, vardiyalı çalışmak insan vücuduna zararlı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.