Varis belirtileri nelerdir?

Varis belirtileri nelerdir?
25 – 35 yaş aralığında %30 – %35, 55 – 65 yaş aralığında ise %50 – %60’lık bir görülme riski vardır. Varisler ağrı, kramp gibi şikayetlere yol açmasının yanı sıra görüntü olarak ta insanı huzursuz eder.

Yoğun ve uzun çalışma saatleri, hareketsiz bir yaşam tarzı varisin görülme riskini arttan sebepler olarak sıralanır.
Kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir şekilde genişlemesinden husule gelen varis, tedavisi şart olan bir damar hastalığı olmakta ve yol açtığı sorunlar ile herkesi mutsuz eden psikolojik bir tablo olarak tanımlanmaktadır. Uzmanlar varisin genellikle uzun saatler ayakta çalışmak ya da tam tersi sürekli oturmaktan dolayı ortaya çıktığını söylemekteler
Yaşın ilerlemesiyle varis sorununun görülmesinde bir paralellik bulunur. Genellikle varis tedavisine geç kalan ve varisi önemsemeyip varislerle yaşamaya alışan kişilerin büyük dezavantajları vardır.

Ayrıca varis ırsi olarak ta ortaya çıktığı için genetik hastalıklardan sayılmaktadır. Sigara içenlerde ve aşırı sıcağa maruz kalanlarda, gebelik dönemi ve gebelik sonrası varislerin görülme riski bulunur.
Varis belirtileri bilhassa kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Cildin iç kısmındaki kılcal damarların kırmızı-mor renkteki çizgilerle ağ halini alması varisin bir belirtisidir. Toplar damarlarda tıkanıklık, bacaklarda lekelenmeler, bacaklarda şiddetli ağrı, ödem, kramp ve sıcaklık hissi varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz sorunlardır.
Bir önceki Tırnak mantarının tedavisi başlıklı konumuzda ayak tırnak mantarının tedavisi, tırnak mantarı ve tırnak mantarı nasıl geçer hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bacaklarda varis

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.