Varisin nedenleri ve varis tedavisi

Varisin nedenleri ve varis tedavisi
Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Çok önemsenmese de sağlık açısından son derece önemli olan varis, toplardamarların genişlemesi ve şişmesi ile oluşur. Bu durum, damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendisini gösterir.
Kadınların korkulu rüyası olan varisin, yalnızca estetik açıdan değil sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, varisin önlenmediği zaman çeşitli sağlık sorunlara neden olduğunu belirtiyor.
Tüm kadınların en büyük sorunlarından biridir varis
Uzun süre ayakta kalındığında, bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir.
Varis tedavi edilmezse, ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis, kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.
Ailesel yatkınlık, varisin en önemli nedenidir. Ayakta fazla kalmanın yanında, hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işler de varise yol açabilir. Bunun yanında, şişmanlık ve yaşlılık da risk faktörleri arasındadır.
Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni, hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve doğum kontrol ilaçlarıdır.
Çok sıcak suyla duş almak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak, önem taşır. Öte yandan, dar pantolonlar da varisin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biridir.

Yüzün ve yürüyüş yapın
Baldır kaslarını çalıştırdığı için yüzmek iyi gelir. Ancak sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sıcak kum ve güneşten uzak durulmalıdır.
Varisten kurtulmak için uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kadınların, fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek, baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir. Özellikle yürüyüş ve yüzme gibi sporlar, varislerin gelişimini önlemede önemli bir role sahiptir.
Her fırsatta, bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp dinlenmeye gayret edin. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimseyin.
Her akşam yatmadan önce bacaklara soğuk suyla yapılan duş masajı ve sırt üstü yatar vaziyette bisiklet çevirme egzersizi, ertesi gün için rahatlık sağlar. Ayrıca, yatağın ayak kısmı-nı mümkünse yükseltmek gerekir.
Bir önceki Kurdeşen hastalığı sebepleri ve tedavi yöntemleri başlıklı konumuzda dermografik ürtiker, fiziksel ürtiker ve kurdeşen hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.