Video oyunları eklem ağrısı nedeni

Video oyunları eklem ağrısı nedeni

New York Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir toplantıda sunulan araştırmaya 11 yaşındaki Deniz İnce isimli Türk çocuğu öncülük ediyor.
7 ile 12 yaş arasındaki 171 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda, belirli bir sürenin üzerinde oyun oynamanın özellikle bu yaşlardaki çocuklarda eklem ağrısına neden olduğu ortaya çıktı.
New York Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Dr.
Bir gün portakal sıkarken eklem yerlerinin ağrıdığını fark eden çocuğun sürekli olarak Nintendo Wii konsolunda oyun oynadığı için sorunun bundan kaynaklanabileceğini düşünmesiyle ve bir romatolog olan babasının da yardımıyla kendi sınıf arkadaşları üzerinde bu konunun incelenmesini sağlıyor.
Amerikalı uzmanlarca yapılan bir araştırma, günde bir saatten daha fazla video oyunu oynayan çocuklarda bilek ve parmaklarında eklem ağrılarının arttığı kanıtladı
Yusuf Yazıcı, daha küçük çocuklarda daha ciddi ağrılarla karşılaştıklarını belirterek, “Günde 2 saat oyun oynayan 7 yaşındaki bir çocukta, günde 2 saat oyun oynayan 10 yaşındaki bir çocuğa göre daha fazla eklem ağrısı oluyor” dedi.

Daha küçük çocuklarda daha fazla ağrı olmasının nedenini tam olarak bilmediklerini söyleyen araştırmacılar, sorunun büyük olasılıkla kasların ve tendonların hala gelişme sürecinde olmasından kaynakladığını ifade ettiler.
Araştırmanın bir başka sonucu ise Nintendo Wii’nin diğer oyun cihazlarına göre daha fazla ağrıya sebep olduğunun tespit edilmesidir.
Bbu yaşlardaki çocukların kas ve tendon gelişiminde oyun oynamanın ciddi sorunlar oluşturduğunu belirten Northwestern Üniversitesi Profesörü Dr. Eric Ruderman, ailelerin çocuklarının ne yaptıklarını iyi gözlemlemeleri gerektiğini söyleyerek, günde iki veya üç saat oyun oynamanın 7-8 yaşlarındaki çocuklar için oldukça fazla olduğunu ve bunun da ağrılara neden olduğunu sözlerine ekledi.
Araştırmaya öncülük eden ve ortopedi alanında cerrah olmak istediğini söyleyen Deniz, “Benim yaşımdaki çocuklara günde 1 saatten fazla oyun oynamamalarını tavsiye ediyorum. Eğer geçmişe gidebilseydim 7 yaşından önce asla oyun oynamazdım” dedi.
Bir önceki Karbonmonoksit zehirlenmeleri başlıklı konumuzda akciğer rahatsızlığı, alkol zehirlenmesi ve besin zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.