Vitamin haplarını abartmak doğru değil

Vitamin haplarını abartmak doğru değil

Araştırmanın başkanlığını yürüten Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezinden Marian Neuhouser; “Şaşırtıcı biçimde, multivitaminlerin yaygın kanser türlerine yakalanma riskini azaltmadığını ve kalp hastalığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gördük” dedi.

Araştırmayla ilgili yazıda, sağlıklı beslenen insanların yiyeceklerden gerekli tüm vitaminleri zaten aldıkları hatırlatılarak, fazla vitaminin vücuttan atıldığı belirtildi.
ABD’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmada, yaşları 50 ile 79 arasında değişen 162 bin kadının sağlık durumları ve vitamin alışkanlıkları mercek altına alındı.
Uzmanlarca uzun süredir periyodik olarak yapılan araştırmalar vitamin haplarının kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmadığını ortaya koyuyor.
“Archives of Internal Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yüzde 41′i 15 yıl boyunca düzenli olarak vitamin kullanmış olan kadınlar arasında 10 bin kanser, 9 bin kalp ve 10 bin ölüm vakası görüldü.
Araştırma vitamin alanlarla almayanlar arasında hastalık ve ölümler açısından fark olmadığını ortaya koydu

Araştırmacılar, kadınlar arasındaki vitamin kullanımının erkeklerden daha yaygın olduğunu ve 30 yaşından sonra vitamin kullanan kadınların oranının arttığını belirtiyorlar.
Yapılan araştırmalar aksini söylese de, Amerikalıların yarısı, daha sağlıklı olmak ve uzun yaşamak için vitamin takviyesi alıyor ve yılda bu haplara 20 milyar dolar harcıyorlar.
Bir önceki Fast-food ürünleri kansere davetiye çıkarıyor başlıklı konumuzda fast-food ürünler ve Kanser hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.