Vitamin Hazinesi

Vitamin Hazinesi
Her zaman söylenir: “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz, balığımız bol ve çeşitlidir” diye. İçerdiği vitaminler, minerallerle sofraların kralı balığı ne yazık ki yeterince tüketmiyoruz. Hatta çoğumuz “denizden babam çıksa yerim” diyecek kadar deniz ürünlerine düşkünlüğünü belirtir. Tabii gerçekten balık tutkunu olup da yeterince tüketenlere bir sözümüz yok. Ancak istatistikler bizi yalancı çıkarıyor.

Çünkü Türkiye’de balık tüketimi son derece az
Kırmızı etten daha çok proteine sahip olan balık az oranda yağ barındırıyor. Üstelik balıktaki yağ, diğer yağlardan daha faydalı. Daha da önemlisi kırmızı etlerden alınan proteinin tümü vücut tarafından kullanılmıyor ama balıktaki protein ve yağın hemen hepsi metabolizmaya dahil oluyor. Az karbonhidrat bol fosfor Balıkta karbonhidrat ve nişasta oranı çok düşük. Bu da onu diyet yiyeceklerinin başına koyuyor. Özellikle kolesterol sorunu olanlar için iyi bir besin kaynağı.

Fosfor, kalsiyum, iyot ve vitamin zengini balık A, B1, B2 ve D vitaminlerini içeriyor. Kemiklerin gelişiminde, büyümesinde D vitamini gereksinimi çok fazla. Balıkların lezzeti ve besin değeri bakımından uygun zamanlarda tüketilmesi önemli. Hamsinin en lezzetli ve yağlı olduğu dönem ekim – şubat ayları arası. Kalkan, bütün sene yenebiliyor ama şubat mayıs aylarında çok daha lezzetli. Kefal için ideal dönem kış ve ilkbahar mevsimi. Mezgit, sonbahardan ilkbaharın ilk aylarına kadar olgun zamanında. Peki balığın tazesini nasıl anlayacağız? Öncelikle gözler saydam, parlak ve içeriye çökmemiş, solungaçlar parlak kırmızı renkte olmalı, balık suya bırakıldığında dibe çökmemeli, pulları parlak ve gergin olmalı. Elinize aldığınızda kuyruğu sert durmalı, parmakla bastırdığınızda bir çukur oluşmamalı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.