Vitaminin Fazlası Zararlı

Vitaminin Fazlası Zararlı
Meir Stampfer, vitaminlerin bilinçsiz tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Kendimizi biraz halsiz hissettiğimiz, yetersiz beslenip, çokça enerji sarfettiğimiz günlerde, hepimizin eli ecza dolabındaki vitamin haplarına uzanır. Brody nin görüşlerinden yararlandığı Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı profesörlerinden Dr. Bir günlük vitamin ihtiyacını içeren “One – a – day” vitaminlerinin, yüzyılın sorunu yetersiz ve dengesiz beslenme sorununa çözüm olabildiğini belirten Brody, ancak çabucak enerji kazanmak için adeta “doping” niyetine alınan yüksek dozda vitaminlerin kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığına dikkat çekti. Peki ya bu küçük, renkli hapların bilinçsizce kullanıldığında birçok hastalığa yakalanma riskini arttırdığını tahmin edebilir miydiniz?

ABD de vitaminlere harcanan paranın son altı yılda 3 milyardan 6.5 milyar dolara çıkması üzerine, Time dergisinin sağlık yazarı Jane Brody, ihtiyacımız olan günlük vitamin miktarları hakkında bir araştırma yaptı.

Brody nin araştırmasına göre, ABD de vitamin tüketicilerinin çoğu, günlük ihtiyaçlarının 50 ila 100 kat üzerinde vitamin tüketiyor
Stampfer, besinlerin birbirleriyle etkileşimlerine dikkati çekerek, aynı etkileşimlerin vitamin ve mineraller için de geçerli olduğunu söyledi. Buna örnek olarak, çok sık kullanılan, hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidan C vitaminini gösteren Stampfer, bu mucize vitaminin demirle birleşmesi durumunda hücrelere zarar veren bir pro – oksidan görevi gördüğünü açıkladı.

1980 lerde, yapılan araştırmalarda, çeşitli meyvelerde, havuçta, ıspanakta ve lifli sebzelerde bulunan beta – karotenin, kanser riskini azalttığı tespit edilmiş, bu da beta – karoten içeren bir dolu hapın piyasaya sürülmesine neden olmuştu. Oysa 80 lerin sonlarına doğru, beta – karoten içeren haplar kullanan sigara tiryakilerinin kanserden korunma oranlarını hesaplamayı amaçlayan çalışmalar başlatan bilim adamlarının buldukları, hiç de bekledikleri gibi değildi. Beta – karoten tableti kullanan tiryakilerin kansere yakalanma riski, kullanmayanlara oranla kat be kat yüksek çıktı. Tüm bu araştırmalardan çıkan sonuçlar, “Peki artık vitamin kullanmayacak mıyız?” sorusunu akla getirse de, Time yazarına göre böyle bir korkuya kapılmaya gerek yok. Vitaminlere her zaman ihtiyacımız olduğunu belirten Brody, “Önemli olan, komşumuzun, arkadaşlarımızın tavsiyeleri değil, uzman bir diyetisyenin görüşleri doğrultusunda vitamin almak” diyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.