Vitaminler-mineraller Ve Doğurganlık

Vitaminler-mineraller Ve Doğurganlık
Doğal yollardan alınan vitamin ve minerallerin vucuda uyum sağlaması çok daha kolay. Hamile kalmak isteyenler bu önemli maddelere çok dikkat etmeliler.

E Vitamini :

E vitamini eksikliği kadınlarda yumurtalıkların çalışmasını engelliyor. Buğday çimi,fıstık,soya,yulaf ezmesinde ayçakirdeğinde veyağında bol miktarda bulunmaktadır.

A vitamini :

Avitamini eksikliği kadınlarda adet düzensizliğine ve göğüslerin sertleşmesine neden olur. Balık yumurta,tereyağı, ıspanak, tere,havuçta bol miktarda bulunur.

B12 vitamini :

Yumurtalığın kusursuz işlemesini sağlıyor. Vitamin ve mineraller ve eser elementler doğurganlık için oldukça büyük bir önem taşıyor
Bu vitamini eksikliği doğurganlığı da etkiliyebiliyor. B12 vitamini ve folik asit yumurtalığın kusursuz işlemesini sağlıyor. B12 vitamini ve folik asit eksikliği ise doğurganlığı etkiliyebiliyor. A. E. C vitaminleri hücrelere zarar veren moleküllerin üretimini engelliyor.

B6 vitamini :

Bu kıymetli vitamin hücre bölünmesini sağladığı için gebelikte vazgeçilmez bir vitamin. B6 vitamini folik asit, magnezyum ve çinko gibi minerallerle birleştiği zaman cinsellik hormonunun üretimini artırıyor.

MİNERALLER

ÇİNKO :

Çinko cinsellik hormonunun üretimi için çok gerekli bir mineral. Eksikliği kadınlarda yumurtalıkların çalışmamasına neden oluyor. Buğday kepeği,kuru fasülye,mercimek, yumurta ve ekmekte bulunuyor.

FOSFOR :

Eksikliği cinsel bezlerin çalışmamasına ve sinirleri deformasyonuna neden olur. Soya,buğday çimi,yumurta,badem,kurufasülyede bulunur.

MANGANEZ :

Küçük yaşlardan itibaren dikkatle alınması gereken bir mineral. Eksikliği kısırlığa neden oluyor. Hububatta,muşmula,fındık ve karacigerde bulunmaktadır.

İYOT :

Eksikliği de vücutta cinsel bezlerin çalışmasını engeller. İyota en fazla ihtiyaç troid bezesinde bulunmaktadır. Bu bezenin çalışması için gereklidir. Troid bezinin meydana getirdiği hormonlaprotein karbonhidrat yağ,su metabolizması ayarlanır. İyot şişmanlatır veya zayıflatırKaraciğer kaslarımız ve cinsel bezlerimiz için gereklidir. İyot;soğanda ,sarımsakta,karides ve sütte bulunur.

FOLİK ASİT :

Daha öncede belirtildiği gibi diğer vitaminlerle birlikte yumurtaliğın kusursuz bir şekilde işlemesini sağlıyor. Yeşil sebzelerde bol miktarda mevcut. Özellikle brokolide. Folik asit eksikliği anne karnında bebekte omurga eğriliğine yol açıyor. Bu nedenle doktorlar anne olmak isteyen kadınlarda folik asit değerini ölçüyorlar. Eksiklik varsa bunu vitamin hapları ile gideriyorlar.

KURUYEMİŞLER

ÇAMFISTIĞI :

Bol proteini ve E vitamini ile kadın ve erkekte cinsel isteği artırır. Cinsel tükenmeyi ve buna bağlı olarak ruhi çökünte ve kalp rahatsızlıklarını geçirir.

FISTIK :

Bol E vitamini ihtiva eder. Kadında ve erkekte cinsel arzuyu artırır. Kadıda hamşle kalmayı sağlar. Fıstık tek başına yendiğinde peklik yapabilir. Bu nedenle tek başına yenmemelidir. Portakal,elma, armut ve sebzelerle veya tatlıların üstüne serpilerek yenmelidir.

ANTEP FISTIĞI :

Bol protein ve E vitamini ihtiva eder. Cinsel arzuyu artırır. Hormonları çalıştırır.

FINDIK :

Protein ve madensel maddeler fosfor ve demir fazladır. Cinsel bezleri çalıştırır. Vücudunda ahenkli çalışmasını sağlar.

CEVİZ :

Bol miktarda çinko, fosfor,kalsiyum,bakır ve protein vardır. Çok kıymetli bir kuruyemiştir. Günde 25gr kadar (avuçiçi kadar) yenmesi uygundur daha fazla yenmemelidir. Hipokratın dediği gibi cevizi beyaz peynirle beraber yemek alerji oluşmasını ve dilde meydana gelen acımsı tadı engeller.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.