Vücudumuzda bulunan kemik çeşitleri nelerdir?

Vücudumuzda bulunan kemik çeşitleri nelerdir?
Bu vücuttaki kemik çeşitlerinin isimleri ve görevleri ise şunlardır:

Vücutta bulunan kemik çeşitleri

 
 

Uzun kemiklerin görevleri: bu kemiklerin boyu enlerine göre daha uzun olduğu için bu ismi almıştır. Sarı ilik ve kemik kanalları bulunduğundan herhangi bir hasardan dolayı kırıldıklarında ise diğer kemik çeşitlerine göre daha geç kaynarlar. Vücut hareketini sağlamakla görevli olan uzun kemikler kollar ve bacaklarda bulunur.
Organik ve mineral maddelerin karışımı olan kemikler muntazam bir şekilde bir araya gelerek iskelet sistemini oluşturup, vücuda genel şekli vermekle, kas ve eklemlerin yardımı ile hareketi sağlamakla, iç organları koruyup onlara dayanak olmakla, alyuvar ve akyuvar kan hücresini üretmekle görevlidirler. İnsan vücudunda bulunan kemikler üç çeşitten oluşmaktadır ve her birinin kendine özgü görevleri vardır

Yassı kemiklerin görevleri: Adından anlaşılabileceği gibi yassı biçiminde ki kemiklerdir. Uzun kemiklerde bulunan sarı ilik ve kemik kanalları bu kemikllerde bulunmamaktadır. Göğüz, kafa tası ve kaburga da bulunurlar.
Kısa kemiklerin görevleri: Boyu, eni ve genişlikleri bakımından aynı ölçüye sahip olan kısa kemikler vücudumuzda fazlasıyla bulunmaktadır. Sarı ilik ve kemik kanalları bulunmadığından bu kemiklerde yassı kemikler gibi kırıldıkları zaman kendini kısa sürede kaynatırlar. Omurga, el, ayak ve bilek kemikleri kısa kemiklerden oluşur.
Bir önceki Lazerle hemoroit tedavisi başlıklı konumuzda basur nasıl tedavi edilir ve hemoroit tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hangi kemik cesidi gec kaynar, vücudumuzda bulunan kemik çeşitleri nelerdir, vücudumuzdaki kısa kemiklerin adları, omurgada bulunan kemik çeşidi nedir, şekline göre kemik çeşitleri kısa bilgi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.