Vücudumuzun bilmediğimiz mucizevi özellikleri

Vücudumuzun bilmediğimiz mucizevi özellikleri
Dr. Alparslan Özyazıcı, bir insanın kalbinin günde 100 bin defa attığını, kalbe bir günde 10 ton kan pompalandığını, vücutta 150 bin kilometre damar ağı bulunduğunu ve DNA uzunluğunun ise 75 milyar kilometre olduğunu bildirdi. İnsan vücudundaki damar ağının uzunluğu ise tam 150 bin kilometre. İşte vücudumuzun bilmediğimiz mucizevi özelliklerinden birkaçı…
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.
Kalbimiz gün içinde 100 bin kere atıyor, 10 tonluk tankeri dolduracak kadar kanı damarlarımıza pompalıyor

Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı, insanın akıl, şuur, his gibi manevi değerleri yanında, her bir organının ve hücresinin ayrı özellikler arz eden, az yerde çok iş yapan, çok özel bir varlık olduğunun bilimsel incelemeler sonunda anlaşıldığını belirtti.
İnsan vücudundaki kalp, damar, hücre ve DNA gibi benzer çok fonksiyonlu sistemlerin her birinin ayrı ayrı özellikleri bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Özyazıcı, “Hafif sıkılmış bir yumruk büyüklüğünde olan kalbimiz, vücudumuzun hayat suyu diyebileceğimiz kanı damarlara fırlatmakla vazifelidir.
Kalbimiz dakikada 60-100 defa atmaktadır. Bir günde kalbimizin atışı ortalama 100 bin kadardır. Kalbimiz günde 10 tonluk bir tankeri dolduracak kadar kanı da damarlara fırlatmakla görevlidir.
Şüphesiz vücudumuzda değil 10 ton, 10 litre bile kan yoktur. Vücudumuzda 5-5,5 litre kan vardır. Bu miktar kan, devir daim ile kalbe gelip atılmakta ve bir günde bu işlem 10 tonu bulmaktadır’ dedi.
Damarlarımız
Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı, kalbe kan taşıyan damarların da son derece hassas yapıya sahip olduğunu vurgulayarak, sadece mikroskop altında görülebilecek kılcal damarlar dâhil, insan vücudunda yaklaşık 150 bin kilometre uzunluğunda bir damar ağı bulunduğunu kaydetti.

Prof. Özyazıcı, ana merkez kalbin, vücudun her tarafına dağıtım yaptığı kandaki bazı özellikleri de şöyle anlattı:
“Kanda sıvı maddeler, alyuvarlar ve akyuvarlar dediğimiz hücreler bulunuyor. Toplu iğne başı büyüklüğündeki bir milimetreküp kanda, 5 milyon kadar alyuvar bulunuyor. Ve bunların her biri de, yapacağı işe göre o derece ince hesaplarla yaratılmıştır. ”
Kandaki toplam alyuvarların sayısının ise 25 trilyon olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı, “Bu 25 trilyon alyuvarı yan yana bir zincir gibi dizebilseydik, 187 bin 500 kilometrelik bir zincir meydana gelecekti. Bu ise Dünyayı ekvatordan itibaren 4-5 kere dolanabilecek uzunluk olurdu. Bozuk para gibi üst üste koyabilseydik, 50 bin kilometre yüksekliğinde bir sütun meydana gelirdi” diye konuştu.
Vücut sürekli yenilenir

Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı, insan vücudundaki tüm hücrelerin de sürekli yenilendiğini belirterek, ‘Tırnaklarımız ve saçlarımız her gün belli oranda büyüyor, 6-7 ayda yenileniyor.
Cildimizin en üst tabakası ayda bir, bağırsaklarımızın iç tabakası ise haftada bir yenileniyor. İnsanın vücudundaki maddi olarak devam eden her şey yenileniyor, ancak manevi özellik olan huy ve karakter aynı kalıyor. Özet olarak, vücudumuz belli süre içerisinde yenileniyor’ dedi. Bakılanlar: vucudumuzun ozellikleri, insan vücudunun bilmediğiz özellikleri, insanın bilmedigi özellikleri, insanın yaralıtışının mucizevi yönleri, vücudumuzdaki damarlar ve özellikleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.