Vücudunuzu susuz bırakmayın

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Bu sebeple vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmayın. Evde su kesilmesi temizlik yapamamak için en büyük sebeptir ve ev düzeni altüst olur tuvalet için sular biriktirilir, içme suyu ayrıca depolanır, yemek pişirmek için sular titizlikle seçilir ve tasarruf yapılır.
Evde tüm düzenin bozulmasına sebep olan susuzluk vücudumuz için de çok önemli sorunların başlangıcı demektir. Misafir gelmesi ise en büyük kâbustur
Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve su yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının yüzde 55 – 75’i (38 – 46 litre) sudur. Bu yüzdeler kişiye, vücut bileşimine, yaşa, cinsiyete ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Tüm vücut dokuları belli miktarlarda su içerir:
Kan : Yüzde 83
Kas : Yüzde 73
Vücut yağı : Yüzde 25
Kemikler : Yüzde 22
Su vücutta neler yapar?
Susamak uyarıcı bir etkiye sahiptir. Susama hissi geliştiğinde yüzde 1’lik su kaybı olmuştur ve bu durum beyne iletilmiştir. Sakın su içmek için susamayı beklemeyin. Her vücut hücresi, dokusu, organı, vücudun her türlü fonksiyonunu doğru olarak sağlamada su gereklidir. Su aslında vücudun en çok gereksinim duyduğu besin öğesidir. Çünkü vücuttaki sıvı miktarının yaklaşık yüzde 20 azalması yaşamsal risk oluşturur.
Günlük sıvı ihtiyacımız
Su ihtiyacı vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişir. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına 1 – 1,5 ml su gereklidir. Buna göre yetişkin bireylerin günlük ortalama 1,5 – 2 litre su alması yeterli olur. Bu miktar kolay bir şekilde şu şekilde de hesaplanabilir. Vücutta her bir kalorinin metabolize olabilmesi için 1 ml suya ihtiyaç vardır. Sizin enerji alımınız eğer 1400 kalori ise ortalama 1,4 litre su almanız gerekmektedir. Kısaca 1 kalori için 1 mililitre su gerekir.
Taze sıkılmış meyve suyu enerji verir. Bir su bardağı meyve suyu içtiğinizde günlük meyve hakkınızdan 2 – 3 porsiyon eksiltmeniz gerekir.
Meyve suyu alternatif değil
Yaklaşık bir ufak çay bardağı meyve suyu 45 – 50 kalori içerir ve bu bir elmanın kalorisine eşittir. Taze sıkılmış meyve suyu C vitamini kaynağıdır. Doğru bir bilgidir. Çünkü taze sebze ve meyveler C vitamini kaynağıdır. Ancak C vitamini beklemeye bağlı kayba uğrar bu nedenle tükettiğiniz meyve suyunun taze sıkılmış olması ve katkısız olup şeker ilave edilmemesi sağlık bakımından daha iyidir.
Suyun vücuttan kaybının yolları
– Deri yoluyla: Ortalama 500 ml.
– Akciğerlerden: Ortalama 300 ml (nefes alıp-verirken).
– Böbreklerden (idrar yoluyla): Ortalama 1500 ml.
– Bağırsaklardan: Ortalama 200 ml.

Suyun vücuda alınması üç yolla olur:
1. Metabolik su: Besin öğelerinin vücutta kullanılması ile oluşur.
1 gram karbonhidrat = 0.6 gram su
1 gram protein = 0.4 gram su
1 gram yağ = 1.0 gram su bırakır bu yolla vücutta 260 mililitre su oluşur.
2. Besinler yoluyla gelen su: Yiyeceklerin bileşiminde bulunan suyun alınmasıdır. Örneğin sebze ve meyvelerin yüzde 80 – 90’ı sudur.
3. İçeceklerle alınan su: İçeceklerle aldığımız sudur.
Su kaybının arttığı durumlar
– Sıcak- soğuk havalar
– Ağır fiziksel aktivite durumunda
– Enfeksiyon hastalıklarında
Su kaybının azaldığı, vücudun su tutmaya meyilli olduğu durumlar:
– Böbrek hastalıkları
– Tuz alımının artması
Su tüketiminizi artırmak için;
– Gün içinde çay / kahve arası yerine su arası verebilirsiniz.
– Masanızda sürekli bir şişe su bulundurabilirsiniz.
– Yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde suya önem vermelisiniz.
– Fiziksel aktivite öncesi, esnasında ve sonrasında su içmelisiniz.
– Çantanızda su bulundurmalısınız.
Su hakkında
– Vücut suyunun yüzde 10’unu kaybedersek yaşamımız tehlikeye girer.
– Günde 1 litre su içmek yeterli değildir. Çünkü günlük su gereksinimimiz yaklaşık 1,5- 2 litre kadardır. Bu gereksinim bazı durumlarda artabilmektedir.
– Su vücutta ısının denetiminde görev alır.
– Su vücutta atık maddelerin atılmasında görev alır.
– Su vücuttan sadece idrar yoluyla atılmaz, deri, akciğerler ve bağırsaklardan da su atılır.
– Soğuk su ile sıcak su arasındaki terk fark mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi 20 dakika içinde, sıcak su ise 80 dakikada terk eder. Mide hacmini dolu tutmasını sağlayabilmek için düşük kalorili diyetlerde sıcak su verilmektedir. Bu nedenle yağ yakmayı sağladığı düşünülmemelidir.
Suyun belli başlı görevleri
– Besinlerin sindirimi
– Besinlerin emilimi ve taşınması
– Eklemlerin kayganlığının sağlanması
– Elektrolitlerin taşınması
– Besin öğelerinin artık maddelerin atılması
– Vücut ısısının denetimi
Bir önceki Kivi ile C vitamini eksikliğinizi giderin başlıklı konumuzda A vitamini, A vitamini ihtiyacı ve C vitamini hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: besinlerin emilimi, aclikta hangi emilim kolay olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.