Yağış miktarı otizmle doğru orantılı

Yağış miktarı otizmle doğru orantılı

ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla yağış alan bölgelerde yaşayan çocuklarda otizm hastalığına daha sık rastlandığı belirlendi.
Yapılan analizde, bölgedeki yağış miktarı arttıkça okul çağı çocuklarındaki otizm sıklığının da arttığı görüldü. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, ABD İklim Merkezi’nin verileri ile California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki otizm sıklığı verileri kullanıldı.
Waldman’a göre bu durumun diğer bir açıklaması ise; yağmurlu bölgelerde çocukların zamanlarını daha fazla ev içinde ve televizyon, video izleyerek geçirmesi.
Yağışlı bölgelerde otizm hastalığının daha sık görülmesinin çeşitli açıklamaları olabileceğini belirten araştırma ekibi başkanı Michael Waldman, güneş ışığı ile daha az karşılaşmaya
bağlı D vitamini eksikliğinin hastalığa neden olabileceğini kaydetti
Üçüncü bir açıklama da; yağmurlu bölgelerde çocukların atmosferde taşınan çeşitli kimyasallarla karşılaşma riskinin artması.
Araştırmanın bulgularını yorumlayan İskoçyalı otizm uzmanı Richard Lathe, bulguların en olası açıklamasının yağışlarla birlikte taşınan çeşitli çevresel kimyasalların otizm gelişimini tetiklemesi olduğunu dile getirdi.

Buna göre endüstriyel işletmeler, enerji santralleri ve çöplerin yakılması sonrasında atmosfere karışan çeşitli kimyasallar, yoğun yağışlarla birlikte toprağa, bitkilere, hayvanlara ve bu yolla besin zincirine karışıyor.
Bu şekilde çeşitli kimyasalların çocukları ya da hamile kadınları etkilemesi sonrasında otizm gelişimi tetikleniyor.
Son 30 yılda otizm tanısı konan çocuk sayısında hızlı bir artış yaşandı. 30 yıl önce her 2 bin 500 çocukta bir sıklıkta konulan otizm tanısı, günümüzde her 150 çocukta bir sıklıkta konuyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.