Yalancı gebelik nedir?

Yalancı gebelik nedir?
Tıp literatüründe bu rahatsızlığa ‘pseudocyesis’ denmektedir. Halk arasında umma adı da verilen yalancı gebelik nedir, nasıl oluşur ve bu durumda ne yapılmalıdır tüm soruların cevaplarını makalemizde bulacaksınız.

Yalancı gebelik nedir?

 
Tıpkı gerçek gebelik gibi belirtiler (kusma, bulantı, karın büyümesi gibi) ortaya çıkartan, bir kadının psikolojik olarak gebe olmadığı halde olduğuna inandığı bir tür rahatsızlıktır. Uzmanlar yalancı gebelik hakkında psişik bir bozukluğun fiziksel olarak dışa yansıması ve kadının beyinsel olarak hamile olduğuna inanması olduğunu söylemekteler.
Yalancı gebelik son dönemlerde rastladığımız nadir hastalıklardan biri olsa da yine de görülmeye devam ediyor ve kadınları bir yalanın içine atarak hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü etkiliyor. Gebe olduğunu düşünen ve bu duruma oldukça sevinen kadınlar, ne yazık ki yalancı gebelikle karşılaştıklarını öğrendikleri anda büyük bir çöküntü yaşıyorlar

Yalancı gebelik nasıl oluşur?

 

Ruhun bedenin şekillendirmesini gösteren bir durum olan yalancı gebeliğin ortaya çıkmasında psikolojik sorunlar etkili olmaktadır. Bunlardan birkaçı ise şöyledir; Hamile olmaya ve çocuk büyütmeye ilişkin hastalıklı seviyede bir istek veya korku duymak, cinsiyete ilişkin çelişkili duygular yaşamak, daha önce düşük yapmış olması, tüplerin bağlanması veya rahmin ameliyat ile alınmasını takiben ağır üzüntü tepkisi.
Yalancı gebelik durumunda ne yapılmalıdır?
Yalancı gebelik yapılan testlerin negatif çıkması ile anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda bir jinekoloji uzmanına başvurulmalı ve psikiyatrist yardımı ile de yalancık gebelik tedavi edilmelidir.
Bir önceki Çoğul gebelik nasıl oluşur? başlıklı konumuzda çoğul gebelik ve ikiz gebelik hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: suni yolla hamilelik nedir, suni yolla hamilelik, yapay gebelik nedir, suni gebelik, suni gebelik nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.