Yarpuzun faydaları nelerdir?

Yarpuzun faydaları nelerdir?
Aksi durumda bebek düşer ve gebelik sonlanır. Daha çok Akdeniz bölgesinde tanınan yarpuz yemeklerde nane gibi de kullanılmakta ve bazı hastalıklar üzerinde etkili olarak hastalara şifa dağıtmaktadır. Ancak bu bitki böbrek hastaları ve gebeler tarafından kesinlikle tüketilmemelidir.

Yarpuzun sağlığa faydaları oldukça çeşitlidir.
Yarpuz, ballıbabagiller familyasından 10 -30 cm boylarında diklemesine ya da toprağın üzerine yatarak gelişen, yapraklı kısa saplı oval şekilde, morumsa pembe ağırlıklı bir renge sahip olan kokusu bir hayli kuvvetli ve uzun yıllar yeşil kalabilen dayanıklı bir bitkidir
Gebe kadınlar dışında birçok kişi bu bitkiden faydalanabilir. Bilhassa kadınlar adet dönemlerinde bu bitkiyi kullandıkları vakit adet görmeleri kolaylaşacaktır. Adet dönemlerinde yaşadıkları sıkıntılarda yarpuz sayesinde azalacaktır.
Adet görmeyi kolaylaştırmasının yanı sıra yarpuzun bir diğer faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Yarpuz nasıl kullanılır?

Kurutulmuş olan iki tatlı kaşığı yarpuz yaprağının üzerine bir bardak kaynar su dökülmeli ve 15 dakika kadar demlemeye bırakılmalıdır. Ardından su süzülmeli ve yarpuz suyu günde üç öğün içilmelidir. Üç öğünden fazla tüketilen yarpuz suyu göz kararması ve baş dönmesi yapar.
Bir önceki Bilgisayar ekranına yukarıdan bakın başlıklı konumuzda alın masajı, aydınlatma ve baş ağrıları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yarpuz otu, yarpiz otu, yarpız bitkisinin faydaları, yarpuz nedir, yarpiz bitkisi faydasi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.