Yaşlılarda düşük tansiyon ölüm nedeni

Yaşlılarda düşük tansiyon ölüm nedeni

Çalışmada sistolik (büyük) tansiyon değeri 120 ve altında olan yaşlılarda, bu değer 120′nin üzerinde olanlara göre kalp yetmezliğine yakalanma riskinin arttığı ve günlük işleri yapabilme kapasitesinin azaldığı görüldü.
Araştırmayı yürüten Lena Molander, yaşlılarda tansiyon yüksekliği sorununun oldukça yaygın olduğunu ve bu durumun hastalık olarak tedavi edilmesi konusunun önemli olduğunu belirtti.

Molander, daha az belirgin olmakla birlikte yaşlılardaki diyastolik (küçük) tansiyon değerlerindeki düşüklüğün de ölüm nedeni olabildiğini kaydetti. Journal of the American Geriatrics Society Dergisi’nde yayınlanan ve Umea Üniversitesi’nden Lena Molander ve arkadaşları tarafından yürütülen araştırmada, Kuzey İsveç’te 6 kentte yaşayan 85 yaş üzeri 348 kişinin verileri analiz edildi. Yaşlılardaki tansiyon düşüklüğünün ayrıca zihinsel performans azalmasına ve bunama riski artışına da yol açabileceği belirlendi.
Yaşı 85′in üzerinde olanlarda sistolik (büyük) tansiyonun düşmesinin ölüme neden olabileceği bildirildi

Çalışmalarının önceki çalışmaların bulgularıyla da uyumlu olduğunu belirten Molander, yaşlılardaki tansiyon yüksekliğinin tedavi edilmesinin gerekip gerekmediği ve hangi durumlarda tedavi edilmesi gerektiği konusunun kapsamlı bir şekilde irdelenmesi gerektiğini dile getirdi.
Bir önceki Sağlıklı yaşamın anahtarı bol hareket başlıklı konumuzda fiziksel aktivite, sağlıklı yaşam ve yürüyüş yapmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yaşlılarda ölüm belirtileri, yaşlılarda düşük tansiyon, yaşlılarda tansiyon kaç olmalı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.