Yaşlıların düşme fobisine çare formüller

Yaşlıların düşme fobisine çare formüller

Belki önünüzü iyi göremediniz, belki ayağınız yanlışlıkla kaydı. Belki de, evinizde ayağınıza dolanan bir sürü eşya var ve takılmanız an meselesi… Sebep ne olursa olsun; özellikle ileri yaşlardaysanız düşmemeye dikkat etmeniz gerekiyor.
Çünkü orta ve ileri yaşlarda kayıp düşenlerde sadece kırıklar oluşmuyor. Belki de sizi sersemleten bir ilaç kullanıyorsunuz. Kan şekeri ya da tansiyonunuz aniden düşmüş de olabilir
İlerleyen yaşla birlikte iyileşme süreci de uzadığından, kırıklar psikolojik ve sosyal sorunlara da yol açıyor. Sizin durumunuz da bu sorunların bir örneği.
KAYNAĞINI ARAŞTIRIN
Düşme korkusuyla yataktan çıkmak istemiyorsanız, bunun hiç de doğru bir davranış olmadığını bilmelisiniz. Önce düşmekten neden korktuğunuzu düşünmekle işe başlayın.
Gözleriniz iyi görmüyor mu? Başınız mı dönüyor? İlaçlarınızı en son ne zaman kontrol ettirdiniz? Kemik erimeniz var ve tedavi görmüyor musunuz? Fark etmediğiniz bir sinir sistemi hastalığınız ya da inme ve demans gibi bir sağlık sorununuz mu var? Bu tür sorunlarınızı doktorunuza mutlaka danışın.

EVİNİZİ DÜZENLEYİN
Evinizde yapacağınız ufak değişikliklerle düşme riskinizi azaltabilirsiniz. Odalardaki kablo, magazin, kutu gibi hareket zorluğu yaratacak objeleri kaldırabilir, kaygan yer cilalarından, halı ve kilimlerden vazgeçebilirsiniz.
Banyonuzun zeminine kaymayı önleyici bir paspas ve tabure koymayı da unutmamalısınız. Banyo, tuvalet ve merdiven köşelerine el tutacakları yerleştirmeniz ve iyi bir aydınlatma sistemi kullanmanız da, düşme riskinizi oldukça azaltacaktır.
Ayakkabılarınızın düz ve lastik tabanlı olması işinizi kolaylaştıracaktır. Egzersiz; iyileşmenizi kolaylaştırır. Kas gücü, denge, esneklik ve vücut koordinasyonunuzu arttırıp kemiklerin güçlenmesini sağlar. Hem düşme, hem kırık riskinizi azaltmaya yarar.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yaşlılarda düşme korkusu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.