Yazın nasıl beslenmek gerekir?

Yazın nasıl beslenmek gerekir?

Sıcak havalarda vücudun dengesini sağlamak için beslenmeye daha çok özen göstererek, aşırı yağlı-tatlı yiyecekler ve alkollü içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde, ağır tatlılardan, büyük porsiyon dondurmalardan, yağlı yiyeceklerden daha fazla uzak durmamız gerekiyor.
Yaz sıcaklarında en önemli sorun, sıvı ihtiyacının artması ve bu ihtiyacın giderilmemesinden kaynaklanıyor. Sıvı eksikliğinden en çok etkilenenlerin başında 0-1 yaş arası bebekler, çocuklar, hamileler, emziren kadınlar, yaşlılar ve sporcular geliyor. Hayatımızın her döneminde olduğu gibi yaz mevsiminde de dengeli beslenme düzenine ihtiyacımız var
Bu gruptaki insanların, beslenmelerine daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Uzmanlar, öncelikle su tüketiminin artırılması, taze sebze ve meyve yenilmesi, yağlı besinler, özellikle kızartma ve kavurmanın azaltılması gerektiğini söylüyor.
Besinlerin koruması ve saklaması önemli
Bu arada, besin zehirlenmelerinin önüne geçebilmek amacıyla, besinlerin korunması ve saklanması da büyük önem taşıyor. Buna göre, yiyecekler buzdolabında saklanmalı. Özellikle süt-yoğurt günlük olarak alınmalı ya da buzdolabında saklanıp, kısa sürede tüketilmelidir.

En iyi içecek ayran
Terleme ile sıvı kaybının önlenmesi için ayran içilmesi, mineral eksikliğinin giderilmesi açısından daha yararlıdır. Tansiyon düşüklüğünde, ayranın içine biraz tuz atılarak içilebilir. Ayran, kolalı içecekler gibi şeker ve asit içermediğinden, vücudun sıvı dengesini daha iyi ayarlar. 0-1 yaş bebeklerin ilk 6 ayında anne sütü alması, enerji ve sıvı ihtilacını karşılayacaktır.
Bir önceki Gıda güvenliği için önemli ipuçları başlıklı konumuzda gıda güvenliği ve pastörize süt hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.