Yemekte çay ve tatlıdan uzak durun

Yemekte çay ve tatlıdan uzak durun

Bağcılar Belediyesi Ramazan Çadırı İrfan Sofrası’na konuk olan ünlü diyetisyen Deniz Şafak, “Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz” konulu bir konferans verdi.
Yemeğin hemen ardından çay içilip tatlı yenmemesi gerektiği uyarısında bulunan beslenme uzmanları, iftarla sahur arasında da en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini ifade etti.
Pek çok hastalığın en önemli sebebinin susuzluk olduğunu ifade eden Şafak, Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesiyle vücudun su ihtiyacının fazla olduğuna dikkat çekti.

Dr.
Bağcılar Belediyesi Ramazan çadırında konferans veren ünlü diyetisyen Deniz Şafak, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi.
Sağlıklı beslenmede ilk önceliğin doğru kaynaklardan bilgi almak olduğunu ifade eden Şafak, “Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri almaktır” dedi
Şafak, hastalıklardan korunmak için iftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Çay, meyve suyu, ayran gibi diğer içeceklerin suyun yerini tutmadığını anlatan Şafak, mutlaka su içilmesi gerektiğini vurguladı.
“Çay ve tatlıyı yemekten hemen sonra almayın”
İftarın yapılmasının hemen ardından çay içilmemesi uyarısında bulunan Şafak, yemeğin hemen ardından içilen çayın vitaminleri öldürdüğünü söyledi. Yine tatlının da yemekle birlikte tüketilmemesi uyarısında bulunan Şafak, çay içmek veya tatlı yemek için yemeğin üzerinden 2 saat geçmesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi. Şafak, tatlılardan da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesini gerektiğini vurguladı.
Sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu ifade eden Deniz Şafak, “Kilo problemi için 3 yaşında çocuklarla çalışıyorum. 3 yaşında çocuklar geliyorsa ne oluyor diye oturup düşünmemiz gerekiyor. Onun için bol meyve yemeli, sebzeli yemekleri tercih etmeliyiz. Et tüketimini ise ölçülü yapmalıyız. 2 kap sıcak yemek beslenme için yeterli” diye konuştu.
Bir önceki Ramazan’da tok tutan besinler başlıklı konumuzda Beslenme, Diyet ve karbonhidratlı yiyecekler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çay vitaminleri öldürür mü, yemekten sonra tatlı yemenin zarar, cay vitaminleri olduruyor mu, Çay yemekle beraber içilirmi, çok tatlı yemek oldurur mu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.