Yeşil alanlar kalp hastalıklarına iyi geliyor

Yeşil alanlar kalp hastalıklarına iyi geliyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, 350 bin kişinin sağlık kayıtlarını inceledi ve “Yeşil alan” yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular elde etti.
Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre, yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15′inin önemli ölçüde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne kadar yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği belirtildi.
Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.
“Yeşil alan” yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular elde edildi

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu hastalıklar; depresyon, anksiyete, koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı, solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları enfeksiyonu olarak sıralandı.
Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok etkilendiğini de gösterdi.
Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler için daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğal ortamda fiziksel egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar olabileceğini kaydetti.
Bir önceki Trafik kalp krizi riskini artırıyor başlıklı konumuzda kalp krizi, kalp krizi geçirmek ve kalp krizi riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: epidemiyoloji olmazsa ne olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.