Yeterli uyku diyet kadar etkili

Yeterli uyku diyet kadar etkili
Stres, uyku ve kilo arasında çok güçlü bir bağın olduğunu belirten uzmanlar, özellikle doğum sonrası uykusuz kalan annelerin kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor.
Daha önce yapılan çalışmalarda, az uykunun obezite, kalp hastalıkları ve diyabete neden olduğu ortaya konmuştu. Gunderson, yeterli düzeyde uykunun en az sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktiviteler kadar önemli olduğunu belirtiyor.
Eğer yeni doğan bebeğiniz geceleri sizi uyutmuyorsa, bu durum hamilelikte aldığınız kiloları vermeyi zorlaştırabilir hatta daha da kilo almanıza neden olabilir.
Uykuyla kilo arasındaki bağlantı tam olarak açıklanamıyor ancak Kaiser Permanente Araştırma Merkezi’nden Erica P
Ancak araştırmacılar uyku ve hamilelik ve kilo arasındaki üçlü ilişkiyle ilgili çok az araştırmanın olduğunu belirtiyorlar.
Erica P. Gunderson konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:
“Az uyuyan kişilerin, uyanık oldukları saatler, dolayısıyla aktif oldukları zaman dilimi daha fazla olduğu için, daha kolay kilo verebilirler diye düşünülebilir. Ancak yapılan çalışma bunun tam tersini ortaya koyuyor. Bu durum, uykusuz kişilerin kendilerini daha çok aç hissetmeleriyle açıklanabilir.”

California Üniversitesi’nden Pediatri Profesörü ve iki çocuk sahibi Claire D. Brindis, kendi tecrübelerine de dayanarak, stres, uyku ve kilo arasında çok güçlü bir bağlantı olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
“Uykusuz kaldığınızda, kendinizi daha yorgun hissediyorsunuz ve enerji toplamak için yemek yemeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Stresli olduğunuz zamanlarda ise, yiyecekleri ödül olarak görüyorsunuz ve yemek yediğinizde kendinizi rahatlamış hissediyorsunuz.”
Kaiser Permanente araştırma Merkezi ve Harvard Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından yürütülen bu çalışma, American Journal of Epidemiology’de yer almıştır.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.