Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi

Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi
İşte yetişkinlerde dikkat eksiliğinin tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz;

 

Dikkat eksikliğinin tedavisi

 
Bu hastalığın tedavisi için bazı ilaçlar kullanılmakta, terapi uygulanmakta, aile bireyleri bilinçlendirilip desteklerine ihtiyaç duyulurken, aynı problemi yaşayan hastaların arasında ki destekte son derece başarılı bir tedavi geçirilmesini sağlar. Hangi hastalığa yakalanmış olursak olalım her zaman kendimizi yalnız ve sadece biz bu hastalığa yakalanmış gibi hissederiz. Destek grupları dikkat eksikliği tedavisi için oldukça başarılı bir yöntemidir.
İş hayatı ve sosyal ortamlar dikkat eksikliği olan hastalar için kabus dolu dakikaların yaşanmasına neden olurken, aile bireyleri ile münasebetini de kötü etkilemekte ve bu sebepten ötürü yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği muhakkak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Yaşam şartlarını zorlayan bu rahatsızlık mütenevvi tedavi yöntemleri ve aile desteği ile giderilebilir
Oysa ki bizimle aynı kaderi paylaşan diğer hastalarla iletişimde olmak, onlarla tecrübelerimizi paylaşmak ve tedavi yöntemi aramak her zaman umut verir. Bu nedenle yetişkinlerde dikkat eksikliğinin tedavisi için destek grupları birbirleri arasında büyük bir yardımlaşma içinde olurlar.

İlaç tedavisinde ise antidepresanlar, venlafaksin ve bupropion gibi ilaçlar tercih edilmekte ve kişinin hastalığının evresine göre dozları ve kullanım biçimleri hekim tarafından belirtilmektedir. Bu ilaçların hangisinin sizin için uygun olduğunu anlamakta kolay değildir. Bu ilaçlar kişide farklı yan etkiler yaratabilir. Doktorunuz bir kaç ilacı denemenizi isteyerek sizin için uygun olanı bulmaya çalışabilir.
Yetişkinlerde dikkat eksiliği tedavisi için kullanılan bir başka yöntemde terapidir. Hastaların birçoğu bilişsel-davranışçı terapiyle olumlu sonuçlar yakalamaktadır. Çünkü bu hastalığın pençesinde olanlar dikkat eksikliğine sahip olduklarını düşünerek her şeye olumsuz yaklaşırlar. Terapi uygulamasında hastalar bu düşüncelerinden arındırılır ve olumlu düşünmeye teşvik edilir.
Dikkat eksikliği sorunu yaşayan biri önemli günleri unutmakta, bencil ve dikkatsiz davranmaktadır. Bu nedenle aile içinde çatışmalar çıkabilir. Oysaki aile bireylerinin bu konuda anlayışlı olmaları ve dikkat eksikliği yaşayan hastaya destek olmaları gerekir. Bunun içinde aile ve evlilik terapisi uygulanarak ailelere hastaya nasıl yardımcı olacakları konusunda bilgiler verilir. Terapi sonunda hasta ailesi veya eşiyle daha iyi bir iletişim kurarak dikkat eksikliğinin olumsuz etkilerini azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan Depresyondan nasıl çıkılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi, buyuklerde grip nasil gecer, yetişkinlerde dikkat eksikliği nasıl giderilir, yetişkin dikkat eksikliği belirtileri, Yetiskinlerde Dikkat Daginikligi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.