Yılbaşı sonrası depresyonundan korunun

Yılbaşı sonrası depresyonundan korunun

Yılbaşında armağanlar alır-veririz, en güzel giysilerle partilere katılır; güler, eğleniriz. Sonrasında bütün bu tatlı telaş biter, yerini derin bir boşluğa bırakır. Tatillere çıkılır. Önümüzde birçok sorumlulukla dolu koca bir yıl bizi beklemektedir. Kesenin ağzı açılır
Kredi kartlarıyla yaptığımız yüklü harcamaların da taksitleri ödenecektir. Üstelik kara kış bastırmıştır. İşte bu düşüncelerin karamsarlığıyla çoğu kişi hafif depresyona girer. İngilizler buna ‘post christmas blues’ der.
Bu hafif depresyondan korunmak için en iyi yöntem mi? Spor yapmak! Spor, endorfin denen keyif verici hormonların daha çok salgılanmasına yardımcı olur. Hem fit kalmanızı sağlar, hem de depresif olmanızı engeller.
Daha enerjik-neşeli olmak için nasıl beslenmeli?
– Az ama sık yiyin.
– Bol taze sebze-meyve tüketin. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri, C vitaminini bol içeren yeşil- kırmızı biber gibi sebzeleri, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, çilek gibi meyveleri tercih edin.
– Şeker, şekerli yiyeceklerden uzak durun.
– Kan şekerini yavaş yükselten karbonhidratlarla beslenin. Kepekli ekmek, makarna, pirinç…
– Bol balık yiyin.
– Kafeinli içecekleri azaltın.
– Alkol tüketmeyin.
– Günde en az 1,5 litre su için.
Kendinizi sürekli yorgun ve mutsuz hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurun.
Yararlı destekler
C vitamini: Günde en az 500 mg.

İyi bir B kompleks: İçinde B vitaminini en az 25-50 mg bulunduran bir vitamin gerekli.
Co-enzim Q 10: Enerji üretiminde gerekli, vitamin benzeri bir madde. Hücrelerde enerji üretimi için çok önemli. Hem vücutta üretilebiliyor, hem de yiyeceklerle alınabiliyor. Yiyeceklerle alınanın kullanılabilmesi için karaciğerde işlemden geçmesi gerekiyor. Bunun için de sağlıklı karaciğer şart. Yaşla birlikte ve yanlış beslenmeyle üretimi azalıyor. Vücudun toksinlerden arınmasını da sağlıyor. Eksikliğinde ana belirti halsizlik ve enerji kaybı.
Ginseng: Çin’de 2000 yıldan fazla süredir kullanılan bir bitki kökü. Toniklerin kralı olarak adlandırılıyor. Sibirya ginsengi adlı türünün şimdiye kadar belirlenmiş bir yan etkisi yok.
Dikkat! Yüksek tansiyonunuz varsa ginseng kulllanmamalısınız. Tüm bu destekleri doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: co enzım

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.