Yüksek ve Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

tansiyon,yüksek tansiyon,düşük tansiyon

Yüksek ve Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler :
Gerek yüksetasiyon gerekse düşük tansiyon çağlar boyunca insalarımızı oldukça muzdarip olduğu bir hastalıktır. Tansiyonumuz düşer başımız dönmeye kendimizden geçmeye başlar. Tansiyonumuz artar içimiz içimize sığmaz gibi olur saki tüm dağlardan atlayabilecek kadar hareketli düşünürüz kedimizi ama şin aslı bumudur. Tabiki değil. Sonuçta özellikle yükse tansiyonun ne kadar önem verilmesi gerekenbir rahatszlık olduğunu ve yüksetansiyona karşı neler yemeli neler içmeliyiz nları alatacağız.

Tansiyon Nedir:
Tansiyon kanın atardamarlara yaptığı basınçtır. Bu basınç ile kan vücudun her yerine damarlar sayesinde dağıtılmaktadır. Tansiyonun belirli bir değerler arasında olması gerekmektedir. Şayet bu değerlerin altında olursa kan vücuda yeterli dağıtılamaz, değerlerin üzerinde olursa olması gerekenden fazla basınç olacağı için başta böbrek olmak üzere pek çok iç organa zarar verecektir. Bu nedenle tansiyon değerlerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yüksek Tansiyona Karşı Yiyecek ve İçecekler:
Sebzeler tansiyonu düşürmek için en önemli gıda maddesidir. Brokoli, ıspanak,  domates, patates ve kabak gibi sebzeler tansiyon düşürmeye oldukça yardımcıdır.

Lifli, vitamin ve mineral içeren meyvelerde tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Çilek, elma, muz, ananas, şeftali, kavun, mango ve turunçgiller tansiyonun düşmesinde oldukça faydalıdır.

En büyük kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt) tansiyonun düşmesine yardımcı besinlerdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken az yağlı yada yağsız süt ve süt ürünleri tüketmemizdir. Ani tansiyon yükselmelerinde ise limon suyu tansiyonun düşmesine iyi gelecktir.

Protein kaynağı olan balıkta tansiyon için tüketilmesi gereken besindir ancak her balık değil. Soğuk su balıkları olarak tarif edebileceğimiz somon, mezgit,  ton balığı gibi balıklar haftada en az 2 öğün olarak yenebilir.

Fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerde tansiyona karşı tüketilmesi gerekir. Ancak aşırıya kaçmadan.

Yükse tansiyonun en büyük dostu tuzdur. Bu nedenle tuz tüketimini olabildiğince düşürmeniz geremektedi.

Düşük Tansiyona Karşı Yiyecek ve İçecekler:
Düşük tansiyonun en büyük nedeni dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Baş dönmesi, halsizlik ve bayılma en büyük belirtileridir. Eğer düşük tansiyonunuz farklı bir rahatsızlıktan dolayı değil ise düzenli ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle sodyum ve B12 vitamini almanız gerekmektedir.

Sodyum yani tuz düşük tansiyonlu hastalar için tavsiye edilebilir. Tabi tuz tavsiyesi denince avuç avuç tuz yemek değildir tavsiye edilen. Doktorunuzun belirteceği oranı aşmadan yemeklerinize katmanızdır.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.