Yumurtanın bozulup bozulmadığını nasıl anlarız?

Yumurtanın bozulup bozulmadığını nasıl anlarız?
Ancak yaz ayları geldiği zaman ne yazık ki yumurtalarda bozulmalar husule geliyor ve bozuk yumurtanın tüketilmesi durumunda da çeşitli sağlık problemleri kendini göstermeye başlıyor. Bir yumurta oda sıcaklığında 1 ay dayanabilirken, soğuk hava deposunda 4-6 ay kadar dayanabilmektedir. Peki bir yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamanın en etkili yolları nelerdir?
Bozuk yumurtayı anlama yöntemleri
Uzmanlar satın almış olduğumuz yumurtaların ömrünü uzun tutmak ve bozulmalarını önlemek adına, yumurtaları ambalajlarıyla birlikte buzdolabında saklanması gerektiğini altını çiziyorlar.
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan yumurta, içerdiği besin maddeleriyle sağlık açısından mütenevvi faydalar sağlayan ve günden mutlaka en az bir, en fazla da 2 adet tüketilmesi önerilen yiyeceklerden bir tanesidir. Yumurtanın saklandığı ortamın ısısı ne kadar düşük olursa, yumurtanın bozulma riski de o kadar düşer
Yumurta oda sıcaklığında yumurta kabuğunda bulunan gözenekler giderek açılmaya ve bu gözeneklerden içeriye mikroorganizmalar girmeye başlıyor.
Uzmanlar yumurtayı dolapta saklamayı öneriyorlar ancak, kesinlikle yumurtayı yıkamadan saklamalısınız. Tavuk yumurtlarken yumurtanın kabuğu üzerinde dışkı bulunuyor ve bu dışkı da insanı hasta edecek mikroorganizmaları içeriyor, fakat aynı zamanda yumurta kabuğunda koruyucu bir tabakada yer alıyor. Yumurtayı yıkayarak dolaba koyduğunuz zaman dışkıyla birlikte bu koruyucu tabakada yok oluyor. Bu nedenle yumurtayı yalnızca yiyeceğiniz zaman yıkamalısınız.

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?
Bozuk yumurtayı anlamanın en kolay yolu, yumurtayı kırdıktan sonra sarısını incelemektir. Eğer yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılıyorsa, o yumurta bozuk demektir. Yumurtaya dışarıdan bakarak bozuk olduğunu anlamak oldukça zordur. Bozuk yumurtayı anlamanın yollarından biri de dışarıdan bakıldığında tepesindeki boşluk kısmı artmış ise ve suya konulduğunda yumurta yukarı çıkıyorsa da yumurtanın bozuk olduğu anlaşılır. Çatlak yumurtalarda tüketilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Çiğ köfte yemenin zararları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: yumurtanın bozulduğunu nasıl anlarız, bozuk yumurta nasıl anlaşılır nelerdir, yumurta oda sicakliginda bozulur mu, bozuk yumurta, bozuk yumurta nasıl anlaşılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.