Yumurtayı protein değerini koruyarak pişirin

Yumurtayı protein değerini koruyarak pişirin

Besin değeri açısından anne sütünden sonra gelen yumurta özellikle çocukların beslenmesinde önemli bir yere sahip. Yumurtayı haşlama süresi uzarsa ve yumurta bayatsa, sarısındaki demir, beyazındaki sülfürle birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil renkte demir sülfür halkası oluşturur.

Uzun süre pişirilen ya da tazeliğini yitirmiş yumurtaların sindirimi güçleşir ve içinde bulunan B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur.
Pişirme süresi önemli
Yumurta pişirirken en önemli hususlardan biri pişirilme süresi.
Yüksek protein değeri olan yumurtanın, besin kaybına uğramaması için yağda kırma yerine haşlama ya da diğer yöntemlerle pişirilmesi öneriliyor. Yumuşak ve lezzetli olmasının yanı sıra kolay çiğnenebilir ve sindirilebilir özelliğe sahip olan yumurtanın, yüksek besin değerini kaybetmeden tüketilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor
Kayıpları önlemek için yumurta, yağa kırma yerine, haşlama ve diğer yöntemlerle pişirilmelidir. Sebzelerin protein miktarının düşük olması nedeniyle sebze yemekleri içinde yumurta kullanılması yemeği protein, vitamin ve mineral açısından güçlendirirken, tahıl grubundaki besinlerle tüketildiğinde ise protein kalitesini artıracaktır.
Bir önceki Diyet yapanlar için iştah kesen besinler başlıklı konumuzda albümin, Diyet ve düşük kan şekeri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yumurta protein değeri, protein süresi, zeytinin protein değerleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.