Yutkunma güçlüğü tedavisi

Yutkunma güçlüğü tedavisi

Yutkunma güçlüğü tedavisine başlamadan önce hastalığın hangi sebepten kaynaklandığına bakılır. Hastalık erken evrelerde fark edilirse tedaviden alınacak olan sonuçta o kadar başarılı olur.
Yutkunma güçlüğü, besinlerin ağızda çiğnenmesini takiben yutkunma esnasında yemek borusuna geçmesi, yeme borusu içinde ilerlemesi oradan da mideye yönelmesi periyotunda husule gelen gecikme olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık önce katı gıdaları yutma zorluğu ile başlar ve ilerlediğinde sıvı gıdalarında yutkunması zorlaşır.

Yutkunma güçlüğü çekme tedavisinde her hastalıkta olduğu gibi erken tanı son derece büyük bir öneme sahiptir. Başta yaşlılar olmak üzere tüm yaş grupları yutkunma zorluğu hastalığı riski altındadır
Sorun anlaşıldığı zaman ise tedavi sürecine başlanır. Erken evrelerde fark edilen yutkunma zorluğu tedavisinde genellikle hazmı kolay olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Beslenme ve yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan küçük değişiklikler sorundan kurtulmanızı sağlar. Ancak ilerlemiş vakalarda yutkunma güçlüğünün yemek borusu kanserine dönüşme ihtimali yüksektir. Tümör tespit edildiğinde ise tek tedavi yolu cerrahi operasyondur.

Bir önceki İdrardan kan gelmesinin sebepleri başlıklı konumuzda idrardan kan gelmesi, idrardan kan gelmesi nedenleri ve idrardan neden kan gelir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: şifalı bitkiler yutma zorluğu nasıl giderilir, geceleri yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğu nasıl geçer, gebelikte yutkunma zorluğu, yutma zorluğu nasıl geçer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.